Školské jedálne vo Zvolene sú pripravené na obedy zadarmo, mali by pribudnúť stovky stravníkov

Foto: ilustračné, Getty images

Jedálne v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Zvolen sú od 1. septembra pripravené na zmenený režim obedov čo sa týka materiálno-technického zabezpečenia zariadení školského stravovania, ale aj v oblasti personálnej.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Zvolen Ľubomíra Honíšková, školské jedálne sa v obidvoch oblastiach museli pripraviť na očakávaný nárast stravníkov.

Počet stravníkov narastie

V školských zariadeniach sa v minulom školskom roku stravovalo 2 418 detí. „Predpokladáme, že celkový počet stravníkov v základných školách narastie v novom školskom roku o 753 detí,“ uviedla hovorkyňa s tým, že na túto skutočnosť sa museli jedálne pripraviť hlavne v oblasti materiálno-technického zabezpečenia zariadení školského stravovania, ale aj v oblasti personálnej.

Novela zákona o dotáciách na stravovanie detí materských a základných škôl platí od 1. januára pre deti materských škôl a od 1. septembra pre deti základných škôl. Ide o dotáciu v hodnote 1,20 eura za obed na jedno dieťa. V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Zvolen je päť jedální základných škôl, navyše s jednou výdajňou, a 11 jedální materských škôl.

Rodičia musia za obedy doplácať

Samospráva spracovala novelizáciu všeobecne záväzného nariadenia o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov v školách a príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školských zariadeniach. Nariadenie definuje výšku, termín a spôsob úhrady príspevku na nákup potravín pre školskú jedáleň.

Z novelizácie vyplýva, že rodičia z dôvodu dotácie za jeden obed na prvom stupni základných škôl nebudú platiť a na druhom stupni budú platiť za jeden obed 0,03 eura. Na režijné náklady budú prispievať mesačne vo výške dvoch eur na žiaka v základnej aj materskej škole. V materskej škole budú platiť za celodennú stravu päť- a šesťročného dieťaťa alebo dieťaťa v hmotnej núdzi 0,25 eura,“ konkretizovala Honíšková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom