Školy mali realizovať projekty na podporu regionálnych centier, ale ministerstvo ich nevyhodnotilo

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Školy mali projekty už od júla uskutočňovať, ministerstvo ich však zatiaľ stále nevyhodnotilo. Ako uviedol tlačový odbor ministerstva školstva, svoje projekty mu predložili zriaďovatelia deviatich stredných odborných škôl v najmenej rozvinutých okresoch.

Projekty sa už mali uskutočňovať

Urobili tak v rámci výzvy, ktorej cieľom bolo podporiť budovanie regionálnych centier vzdelávania v stredných odborných školách. Na odbory školstva okresných úradov mali zriaďovatelia škôl predložiť rozvojové projekty v sídle kraja od 31. mája do 7. júna tohto roku, teda mali na to iba týždeň.

Obdobie realizácie rozvojového projektu je od 1. júla 2019 a všetky aktivity musia byť ukončené do 30. novembra 2019,“ uvádza sa vo výzve, ktorú ministerka Martina Lubyová podpísala v apríli, projekty sa teda už od júla mali uskutočňovať.

Tlačový odbor rezortu agentúru SITA informoval, že teraz, teda v auguste, „nasledujú procesy vyhodnotenia a realizácie schválených projektov„.

Podpora vybavenia centier vzdelávania

Výzva bola určená pre stredné odborné školy, aj pre stredné odborné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Materiálno-technické vybavenie zabezpečené vďaka rozvojovému projektu budú stredné odborné školy využívať na prípravu žiakov v rámci praktického vyučovania, aj pri ďalšom vzdelávaní dospelých – na rekvalifikačné kurzy a podobne.

Mala podporiť materiálno-technické vybavenie centier regionálneho vzdelávania, ako aj vzdelávanie pedagogických zamestnancov prostredníctvom odborníkov z praxe „v odboroch vzdelávania, ktoré sú v súlade s akčnými plánmi najmenej rozvinutých okresov.“

Ministerstvo školstva pridelí tento rok účelové finančné prostriedky 30 000 eur na financovanie rozvojových projektov.

Získať mohli maximálne 4 000 eur

Maximálna suma určená pre jeden projekt je 4 000 eur. Na pridelenie prostriedkov je potrebné spolufinancovanie. Zriaďovateľ školy musel preukázať, že na financovanie projektu má najmenej 40 percent zo žiadanej sumy. Ak niekto žiada 4 000 eur, jeho spoluúčasť musí byť najmenej 1 600 eur, celkové náklady teda predstavujú sumu 5 600 eur.

Najmenej rozvinuté okresy určuje zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov z roku 2015. Ich zoznam sa pravidelne aktualizuje.

Podľa údajov k 30. júnu tohto roka sú v ňom Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Gelnica, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Medzilaborce, Košice a okolie, Levoča, Snina, Stropkov a Michalovce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR