Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
16. 08. 2019 15:10 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA

Školy mali realizovať projekty na podporu regionálnych centier, ale ministerstvo ich nevyhodnotilo

Školy mali projekty už od júla uskutočňovať, ministerstvo ich však zatiaľ stále nevyhodnotilo. Ako uviedol tlačový odbor ministerstva školstva, svoje projekty mu predložili zriaďovatelia deviatich stredných odborných škôl v najmenej rozvinutých okresoch.

Projekty sa už mali uskutočňovať

Urobili tak v rámci výzvy, ktorej cieľom bolo podporiť budovanie regionálnych centier vzdelávania v stredných odborných školách. Na odbory školstva okresných úradov mali zriaďovatelia škôl predložiť rozvojové projekty v sídle kraja od 31. mája do 7. júna tohto roku, teda mali na to iba týždeň.

Obdobie realizácie rozvojového projektu je od 1. júla 2019 a všetky aktivity musia byť ukončené do 30. novembra 2019,“ uvádza sa vo výzve, ktorú ministerka Martina Lubyová podpísala v apríli, projekty sa teda už od júla mali uskutočňovať.

Tlačový odbor rezortu agentúru SITA informoval, že teraz, teda v auguste, „nasledujú procesy vyhodnotenia a realizácie schválených projektov„.

Podpora vybavenia centier vzdelávania

Výzva bola určená pre stredné odborné školy, aj pre stredné odborné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Materiálno-technické vybavenie zabezpečené vďaka rozvojovému projektu budú stredné odborné školy využívať na prípravu žiakov v rámci praktického vyučovania, aj pri ďalšom vzdelávaní dospelých – na rekvalifikačné kurzy a podobne.

Mala podporiť materiálno-technické vybavenie centier regionálneho vzdelávania, ako aj vzdelávanie pedagogických zamestnancov prostredníctvom odborníkov z praxe „v odboroch vzdelávania, ktoré sú v súlade s akčnými plánmi najmenej rozvinutých okresov.“

Ministerstvo školstva pridelí tento rok účelové finančné prostriedky 30 000 eur na financovanie rozvojových projektov.

Získať mohli maximálne 4 000 eur

Maximálna suma určená pre jeden projekt je 4 000 eur. Na pridelenie prostriedkov je potrebné spolufinancovanie. Zriaďovateľ školy musel preukázať, že na financovanie projektu má najmenej 40 percent zo žiadanej sumy. Ak niekto žiada 4 000 eur, jeho spoluúčasť musí byť najmenej 1 600 eur, celkové náklady teda predstavujú sumu 5 600 eur.

Najmenej rozvinuté okresy určuje zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov z roku 2015. Ich zoznam sa pravidelne aktualizuje.

Podľa údajov k 30. júnu tohto roka sú v ňom Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Gelnica, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Medzilaborce, Košice a okolie, Levoča, Snina, Stropkov a Michalovce.

K téme

Školy sú nespokojné s internetovým pripojením od štátu, mnohé si radšej zaplatia iné Video: Ministerka Lubyová rozdá školám milióny eur, chce atraktívnejšie stáže pre budúcich učiteľov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pri zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur ministerstvo práce argumentuje vývojom za roky 2018 a 2019 Incident zo záveru zápasu medzi Slovanom a Spartakom Trnava má dohru, padlo obvinenie Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej „Pedo guy“ nie je pedofil, advokáti šéfa Tesly odovzdali súdu stanovisko k sporu s potápačom Prezidentka Čaputová ocenila Lex Žitný ostrov aj zálohovanie pet fliaš, na Klimatický štrajk nepríde

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X