Video: Ministerka Lubyová rozdá školám milióny eur, chce atraktívnejšie stáže pre budúcich učiteľov

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerka školstva Martina Lubyová sa rozhodla zatraktívniť praxe budúcich učiteľov. Chce tak urobiť prostredníctvom projektu, ktorý je financovaný z Operačného programu Ľudské zdroje. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerky Andrea Pivarčiová.

Študenti budú viac motivovaní

Ministerka približuje ponuku pre študentov pedagogických škôl vo videu, ktoré agentúre poskytla hovorkyňa. „V rámci tohto projektu môžu školy, ktoré pripravujú pedagógov, získať financie na to, aby zatraktívnili tieto praxe a stáže, vrátane toho, že vedia zaplatiť finančné príspevky samotným študentom, ktorí napríklad učia na stredných a základných školách, chodia robiť dozory na školské výlety alebo pripravujú pracovné listy. Títo študenti budú viac motivovaní, aby sa praxe zúčastňovali. Dá sa, samozrejme, financovať aj príprava materiálov pre celý tento proces,“ hovorí vo videu ministerka.

Výzvu vyhlásili v objeme 15 miliónov eur. Môžu sa do nej prihlásiť aj školy z Bratislavského kraja, pre ktoré je rezervovaný celový objem 1,5 milióna eur.

Maximálny rozpočet projektu je 500 tisíc eur, minimálny 100 tisíc eur. Výzvu budú vyhodnocovať v dvoch kolách, jedno bude v septembri a jedno v novembri.

Kvalitnejšia príprava

„Očakávame od toho, že naši budúci pedagógovia budú oveľa viac motivovaní chodiť do škôl medzi deti a že budú oveľa lepšie a kvalitnejšie pripravení na svoje nasledujúce povolanie,“ hovorí ministerka vo videu.

Ako uviedla hovorkyňa, praxe v školách sú pre budúcich učiteľov veľmi dôležité, pretože sa tak dostanú do kontaktu s reálnym prostredím, v ktorom budú v budúcnosti pôsobiť.

„Prostredníctvom projektu z operačného programu Ľudské zdroje môžu teraz pedagogické fakulty získavať financie na honoráre pre študentov za praxe či stáže v školách. Projekt teda motivuje budúcich učiteľov praxovať v reálnych podmienkach už počas štúdia a umožní im dostať za túto činnosť finančnú odmenu. A samotné školy tak budú mať väčšiu podporu zo strany pedagogických fakúlt,“ upresnila Pivarčiová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR