Osprostievajú? Slovenskí žiaci patria v hodnotení OECD k najhorším

Foto: ilustračné, GettyImages

Výsledky slovenských 15-ročných žiakov v matematike sa dostali na úroveň priemeru krajín OECD. V čítaní a prírodných vedách však zostal výkon žiakov pod priemerom. Vyplýva to z výsledkov testov PISA 2018 zverejnených na stránke Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Porovnateľní s Gréckom a Ukrajinou

Medzinárodná štúdia sledovala úroveň vedomostí a zručností z matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti na reprezentatívnej vzorke 15-ročných žiakov. Hlavnou testovanou oblasťou v tomto cykle bola čitateľská gramotnosť.

Okrem Ukrajiny sú všetky okolité krajiny pred nami, niektoré naozaj výrazne. V súhrne bodov zo všetkých troch testov sú napríklad Česi pred nami v rebríčku o 16 miest, Poliaci dokonca o priepastných 31 miest. Z krajín V4 sme v čítaní a prírodných vedách poslední, iba v matematike sme predposlední, keď sme predstihli aspoň Maďarsko.

Spomedzi všetkých krajín OECD sú za nami len Grécko, Čile a Mexiko.

Pri testovaní čitateľskej gramotnosti dosiahli Slováci 458 bodov, priemer krajín OECD bol 487. Slovenské ministerstvo školstva upozornilo, že v porovnaní s rokom 2015 výkon sa zvýšil o päť bodov, no v porovnaní s rokom 2009 je o 19 bodov nižší. Porovnateľné výsledky má Slovensko napríklad s Čile, Gréckom a Ukrajinou.

V matematickej gramotnosti slovenskí žiaci dosiahli 486 bodov, pričom priemer bol 489 bodov. Výkon je porovnateľný s Portugalskom, Austráliou, Ruskom, Maďarskom či USA. V porovnaní s rokom 2015 bol výkon vyšší o 11 bodov. Skóre žiakov je porovnateľné s rokom 2012.

Rezervy aj v prírodovednej gramotnosti

Výkon žiakov v prírodovednej gramotnosti je pod priemerom zúčastnených krajín OECD. Žiaci dosiahli 464 bodov a priemer krajín OECD bol 489 bodov. Porovnateľný výkon so slovenským dosiahli Ukrajina, Taliansko, Turecko a Izrael. V testoch PISA sú od roku 2006 výkony slovenských žiakov pod priemerom krajín OECD.

Testovanie sa uskutočňovalo elektronickou formou. Žiaci vypracovávali dvojhodinový test na počítači. Po ukončení testu žiaci vyplnili žiacky dotazník. Do tohto cyklu štúdie sa zapojilo 79 krajín a celkovo bolo do testovania zapojených 600-tisíc žiakov sveta.

Na meraní, ktoré uskutočnil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) 16. – 17. apríla 2018, sa zúčastnilo 385 škôl a otestovaných bolo 6770 15-ročných žiakov.

Správu bude agentúra SITA aktualizovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj