Stredoškoláci Richard a Viliam postavili rádiovo ovládané autíčko a uspeli na medzinárodnej súťaži

Foto: ilustračné, Getty Images

Dvaja stredoškoláci Richard Maguľák a Viliam Podhajecký získali striebro v Číne na medzinárodnej súťaži stredoškolákov CASTIC (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest).

Súťažili v kategórii mechanika a elektrina s tímovým projektom Rádiovo ovládané autíčko. Súťaž určená pre študentov vo veku od 12 do 20 rokov, ktorí sa zaujímajú o vedu, sa konala minulý týždeň v čínskom Macao.

Inovácie vo vede a technike

Úspešní študenti sú víťazmi Festivalu vedy a techniky AMAVET a obaja navštevujú Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Košiciach.

Súťaž v oblasti inovácií, vedy a techniky organizuje Čínska asociácia pre vedu a techniku, ministerstvo školstva a ďalšie vládne organizácie. CASTIC existuje už 34 rokov a považujú ho za najväčšiu vedeckú súťaž v Číne na medzinárodnej úrovni. Vedúcim slovenskej delegácie bol jeden z porotcov národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET Marek Kukučka.

„Vďaka účasti na súťaži CASTIC si Richard a Viliam nielen rozšírili svoje odborné vedomosti vo vednom obore mechanika a elektrina, ale zvládli zodpovedať odborné otázky hodnotiteľov, kreatívne myslieť a komunikovať. Verím, že aj takáto motivácia podporí tvorbu kvalitných projektových prác žiakov, ktorí z krajských súťaží Festivalu vedy a techniky AMAVET postupujú na celoslovenské finále počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku,“ povedal po prílete. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) Gabriela Kukolová.

Neformálne vzdelávanie mladých ľudí

Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) je záujmové občianske združenie, ktoré funguje ako nezisková organizácia už 29 rokov. Združuje 4 500 detí, tínedžerov, dobrovoľníkov a učiteľov v 56 kluboch na Slovensku. Je laureátom Ceny za vedu a techniku 2018 v kategórii Popularizátor vedy.

„Asociácia stála pri zrode mnohých úspešných projektov, ktoré sú zamerané na neformálne vzdelávanie mladých ľudí a naďalej prináša inšpirácie a rozvíja mladé talenty, podporuje dobré nápady a pomáha získavať hodnotné skúseností. Kluby pracujú v oblasti astronómie, robotiky, informatiky, biotechnológie, vied o zemi a rôznych iných vedných disciplín. Medzi hlavné aktivity patria organizovanie Festivalu vedy a techniky AMAVET, Festivalu štyroch živlov AMAVET, interaktívna konferencia Junior Internet, Cesty za vedou – do vedeckých inštitúcií, letné tábory, Zvedaví vedci, Anjeli deťom, seminár LaBáK. Viac o našich aktivitách nájdete na webovej stránke www.amavet.sk,“ informovala agentúru Gabriela Kukolová.

22. ročník Festivalu vedy a techniky sa uskutoční od 7. do 8 novembra 2019. Organizuje ho Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Maguľák
Firmy a inštitúcie HC Slovan Bratislava