Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vedec, mechanika, elektrotechnika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
31. 07. 2019 14:03 InéSlovensko od vSkolstve.skSITA

Stredoškoláci Richard a Viliam postavili rádiovo ovládané autíčko a uspeli na medzinárodnej súťaži

Dvaja stredoškoláci Richard Maguľák a Viliam Podhajecký získali striebro v Číne na medzinárodnej súťaži stredoškolákov CASTIC (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest).

Súťažili v kategórii mechanika a elektrina s tímovým projektom Rádiovo ovládané autíčko. Súťaž určená pre študentov vo veku od 12 do 20 rokov, ktorí sa zaujímajú o vedu, sa konala minulý týždeň v čínskom Macao.

Inovácie vo vede a technike

Úspešní študenti sú víťazmi Festivalu vedy a techniky AMAVET a obaja navštevujú Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Košiciach.

Súťaž v oblasti inovácií, vedy a techniky organizuje Čínska asociácia pre vedu a techniku, ministerstvo školstva a ďalšie vládne organizácie. CASTIC existuje už 34 rokov a považujú ho za najväčšiu vedeckú súťaž v Číne na medzinárodnej úrovni. Vedúcim slovenskej delegácie bol jeden z porotcov národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET Marek Kukučka.

„Vďaka účasti na súťaži CASTIC si Richard a Viliam nielen rozšírili svoje odborné vedomosti vo vednom obore mechanika a elektrina, ale zvládli zodpovedať odborné otázky hodnotiteľov, kreatívne myslieť a komunikovať. Verím, že aj takáto motivácia podporí tvorbu kvalitných projektových prác žiakov, ktorí z krajských súťaží Festivalu vedy a techniky AMAVET postupujú na celoslovenské finále počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku,“ povedal po prílete. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) Gabriela Kukolová.

Neformálne vzdelávanie mladých ľudí

Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) je záujmové občianske združenie, ktoré funguje ako nezisková organizácia už 29 rokov. Združuje 4 500 detí, tínedžerov, dobrovoľníkov a učiteľov v 56 kluboch na Slovensku. Je laureátom Ceny za vedu a techniku 2018 v kategórii Popularizátor vedy.

„Asociácia stála pri zrode mnohých úspešných projektov, ktoré sú zamerané na neformálne vzdelávanie mladých ľudí a naďalej prináša inšpirácie a rozvíja mladé talenty, podporuje dobré nápady a pomáha získavať hodnotné skúseností. Kluby pracujú v oblasti astronómie, robotiky, informatiky, biotechnológie, vied o zemi a rôznych iných vedných disciplín. Medzi hlavné aktivity patria organizovanie Festivalu vedy a techniky AMAVET, Festivalu štyroch živlov AMAVET, interaktívna konferencia Junior Internet, Cesty za vedou – do vedeckých inštitúcií, letné tábory, Zvedaví vedci, Anjeli deťom, seminár LaBáK. Viac o našich aktivitách nájdete na webovej stránke www.amavet.sk,“ informovala agentúru Gabriela Kukolová.

22. ročník Festivalu vedy a techniky sa uskutoční od 7. do 8 novembra 2019. Organizuje ho Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

Odporúčané články

Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou Zmierňovať globálne otepľovanie nie sme ochotní, musíme sa adaptovať na iný život?

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Kybernetickú bezpečnosť ohrozuje najmä ľudský faktor, spoločnosti chcú ochrániť priemyselné siete Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Ak Pellegrini a Gál nestiahnu Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky, OĽaNO zorganizuje protest NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Slovenské volejbalistky sú bez straty bodu, na majstrovstvách Európy si poradili so Švajčiarkami

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X