Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
študenti
Foto: ilustračné, Thinkstock
12. 06. 2019 12:12 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA Diskusia

Študentov stredných odborných škôl čakajú záverečné skúšky, pozostávajú z niekoľkých častí

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Viac ako 8 000 žiakom na stredných odborných školách a odborných učilištiach sa v pondelok 17. júna začínajú záverečné skúšky.

Predstavia vedomosti a zručnosti

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, žiaci na nich predstavia svoje zručnosti a vedomosti, ktoré získali počas prípravy na povolanie. Obdobie skúšok bude trvať do konca školského roka.

Záverečná skúška ukončuje štúdium žiakov v dvoj-, troj- alebo štvorročných učebných odboroch. Na stredných odborných školách je členená na písomnú časť, praktickú časť a ústnu časť. V odborných učilištiach ju tvorí ústna časť a praktická časť, ktorej súčasťou je aj písomná skúška.

Podobne ako maturanti, aj žiaci učebných odborov majú zo zákona voľno na prípravu, v ich prípade ide o tri dni pred termínom záverečnej skúšky.

Náhradný termín

„Žiaci odpovedajú pred skúšobnou komisiou, ktorú tvorí predseda, podpredseda, triedny učiteľ a zástupca stavovskej organizácie, ak ho stavovská organizácia deleguje. Písomná časť záverečnej skúšky pozostáva z najviac desiatich tém, pričom žiaci majú na jej vypracovanie čas od 45 do 120 minút. Praktická časť záverečnej skúšky obsahuje podľa náročnosti a špecifík odboru jednu až 15 tém. Tie zahŕňajú charakteristické činnosti, na ktorých výkon sa žiaci pripravujú. Ústnu časť tvorí najmenej 25 tém. Žiak má na odpoveď k téme vyčlenených maximálne 15 minút. Príprava žiaka na ňu trvá podľa charakteru študijného alebo učebného odboru 15 až 30 minút,“ informuje ministerstvo. Úspešní absolventi záverečnej skúšky získajú vysvedčenie a výučný list ako doklad o získanej kvalifikácii.

Ak sa žiak nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť na záverečnej skúške, môže požiadať o jej vykonanie v náhradnom termíne. Spraviť tak môže po ospravedlnení riaditeľom školy do troch dní od riadneho termínu konania skúšky.

Náhradný termín je určený na september tohto roku alebo február nasledujúceho roku. V minulom školskom roku ukončilo štúdium v učebných odboroch 6 492 žiakov v dennej forme a 915 v externej forme.

Odporúčané články

Pracovných ponúk pre vysokoškolákov je málo, zamestnávatelia preferovali nižšie vzdelanie Ministerka školstva Lubyová chce zvýšiť objektivitu pri maturitách

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X