Študentská rada víta zvyšovanie sociálnych štipendií, nemusia však pokryť výdavky študentov

Foto: ilustračné, Getty Images

Zvyšovanie štipendií zďaleka nemusí pokryť zvýšené výdavky študentov, hlavne študujúcich mimo miesta pobytu. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Študentskej rady vysokých škôl SR (ŠRVŠ) Bálint Lovász.

Zároveň však víta zvyšovanie sociálneho štipendia a pozitívne vníma trend zvyšovania sociálnej podpory pre študentov. Maximálna suma sociálneho štipendia pre vysokoškolákov sa od 1. júla zvýšila o desať eur na 295 eur. Táto úprava súvisí s nárastom životného minima.

Financie určené na sociálnu podporu študentov podľa Lovásza posledných niekoľko rokov klesajú. „V porovnaní s rokom 2012 klesli až o niekoľko miliónov eur. Tento pokles je samozrejme spôsobený aj poklesom študentov na Slovensku, no práve taká rezerva by mohla slúžiť na výraznejšie zvyšovanie podpory študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia,“ vysvetlil predseda ŠRVŠ.

Poukázal tiež na nízku sumu minimálneho sociálneho štipendia, ktorá je aktuálne desať eur. „Je potrebné zvýšiť minimum v prípade priznania štipendia, čo je sprevádzané pomerne komplikovanými administratívnymi procesmi. Takáto suma je totiž nedostačujúca na zabezpečovanie základných potrieb študenta,“ dodal Lovász. ŠRVŠ preto navrhuje zvýšiť minimálnu sumu sociálneho štipendia najmenej na 50 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bálint Lovász
Firmy a inštitúcie ŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl