Tisíce ľudí podporili petíciu o financovaní školstva

Protestné zhromaždenie na podporu pôvodných nezmenených požiadaviek učiteľov a ich odborového zväzu pred Úradom vlády SR. Bratislava, 5. december 2012. Bratislava, 5. december 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Viac ako 30-tisíc ľudí podporilo petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva, ktorú vlani spustili súkromné a katolícke školy, ako aj stavovské a mimovládne organizácie.

Chcú vyzbierať 100-tisíc podpisov a vyzvať poslancov, aby zmenili podľa nich likvidačné školské zákony a dali ich do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.

Šéfka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková dúfa, že potrebný počet podpisov sa im podarí získať do apríla až mája.

V júni by sme mohli osloviť Národnú radu SR, aby sa zmenou zákonov v septembri zaoberala,“ dodala pre agentúru SITA.

Organizátori petície chcú v druhej polovici februára opäť oslovovať ľudí a snažiť sa získať podporu. „Máme dôkazy, že peniaze určené na záujmovú činnosť detí tam nejdú a máme konkrétne príklady, ako obce zneužívajú finančné prostriedky,“ dodala. Petičné hárky sú k dispozícii na súkromných, cirkevných aj verejných školách. Informácia o miestach, kde je možné petíciu podpísať, je aj na webovej stránke www.skolskapeticia.sk.

Obrazom: Štrajk učiteľov v Bratislave

Mnohé centrá voľného času sa obávajú zániku

Učitelia vymenili kriedy za transparenty
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Organizátori petície namietajú proti novelám zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ako aj zákona o odbornom vzdelávaní, ktoré parlament prijal minulý rok. Prvá novela zmenila financovanie centier voľného času. Po novom dostávajú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa vo veku od päť do 15 rokov trvalý pobyt. Obce potom rozdeľujú peniaze na centrá voľného času.

Mnohé z nich už hlásia finančné problémy a obávajú sa zániku. Novela zákona o odbornom vzdelávaní zase posilnila právomoci samospráv, ktoré po novom môžu rozhodovať o počtoch tried v prvých ročníkoch stredných škôl. Týka sa to nielen škôl, ktorých sú zriaďovateľmi, ale aj súkromných a cirkevných škôl. Vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné súkromné a cirkevné.

Kritici zákonov žiadajú poslancov, aby dali novely školských zákonov do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.

Rozdelenie peňazí chcú bez ohľadu na zriaďovateľa

Chcú, aby prijali zákony, ktoré zabezpečia pre všetkých zamestnancov v školstve adekvátne navýšenie miezd.

Ďalej chcú odstrániť zo školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými.

Ďalšou požiadavkou je, aby poslanci legislatívne zaviazali samosprávy miest a obcí povinnosťou rovnakým spôsobom, spravodlivo, transparentne a adresne financovať všetky školy a školské zariadenia bez ohľadu na zriaďovateľa. Petíciu podporili Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Združenie katolíckych škôl, Komora učiteľov, Nové školské odbory, Združenie občanov miest a obcí Slovenska, občianske združenie Nová voľba a rodičia z Iniciatívy rodičov za dobré školy. Podľa Repčíkovej sa k podpore už pridali aj ďalšie organizácie.

Obrazom: Štrajk pred úradom vlády

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom