Petíciu za spravodlivé školstvo podpísalo vyše 20-tisíc ľudí

Protestné zhromaždenie zamestnancov školstva v Bratislavskom kraji pred KOZ SR na Trnavskom mýte. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Už viac ako 23-tisíc ľudí podporilo petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva, určenú poslancom parlamentu.

Petíciu spustili ešte v novembri minulého roku súkromné a katolícke školy, ako aj stavovské a mimovládne organizácie. Snažia sa vyzbierať 100-tisíc podpisov a vyzvať poslancov, aby zmenili podľa nich likvidačné školské zákony a dali ich do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.

Petičné hárky sú k dispozícii na súkromných, cirkevných aj verejných školách. Informácia o miestach, kde je možné petíciu podpísať, je aj na webovej stránke www.skolskapeticia.sk. Organizátori petície sa cítia vážne znepokojení stavom, vývojom a financovaním vzdelávania na Slovensku.

Obrazom: Protest učiteľov

Učitelia sú nedocenení

Košickí učitelia vyšli do ulíc
Foto: SITA/Viktor Zamborský

„Práca učiteľov je hlboko nedocenená, školy sú existenčne ohrozené, finančné prostriedky určené na vzdelávanie a mimoškolskú činnosť sa presúvajú a používajú na celkom iné účely,“ uviedli.

Podľa nich fungovanie základných a stredných škôl, ako aj školských zariadení zásadne a negatívne ovplyvnia novely školských zákonov prijaté minulý rok.

Organizátori petície žiadajú poslancov, aby dali novely školských zákonov do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Chcú, aby prijali zákony, ktoré zabezpečia pre všetkých zamestnancov v školstve adekvátne navýšenie miezd.

Ďalej chcú odstrániť zo školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými.

Ďalšou požiadavkou je, aby poslanci legislatívne zaviazali samosprávy miest a obcí povinnosťou rovnakým spôsobom, spravodlivo, transparentne a adresne financovať všetky školy a školské zariadenia bez ohľadu na zriaďovateľa.

Zlý stav v školstve podľa organizátorov petície spôsobuje nielen odmeňovanie zamestnancov školstva nad hranicou minimálnej mzdy, ale aj nekontrolovateľné financovanie škôl a školských zariadení prostredníctvom rozpočtov samospráv a diskriminačná politika pri financovaní školskej dochádzky a záujmovej činnosti detí.

Obrazom: Učiteľov podporili aj študenti

Zvláštne financovanie škôl a školských zariadení

Vianoce na Bratislavskom hrade
Foto: SITA/Diana Černáková

Petíciu podporili Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Združenie katolíckych škôl, Komora učiteľov, Nové školské odbory, Združenie občanov miest a obcí Slovenska, občianske združenie Nová voľba a rodičia z Iniciatívy rodičov za dobré školy.

Nepáčia sa im hlavne novely zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ako aj zákona o odbornom vzdelávaní. Prvá novela zmenila financovanie centier voľného času.

Po novom dostanú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa vo veku od päť do 15 rokov trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti. Obávajú sa, že obce nepoužijú peniaze na centrá voľného času, ale napríklad na opravu chodníkov či krytie svojich dlhov.

Novela zákona o odbornom vzdelávaní zase posilňuje právomoci samospráv, ktoré po novom môžu rozhodovať o počtoch tried v prvých ročníkoch stredných škôl. Týka sa to nielen škôl, ktorých sú zriaďovateľmi, ale aj súkromných a cirkevných škôl. Vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné súkromné a cirkevné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom