Učitelia počas maturít štrajkovať nebudú, vládne sklamanie

Protestné zhromaždenie zamestnancov školstva v Bratislavskom kraji pred KOZ SR na Trnavskom mýte. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Učiteľský štrajk počas maturít a testovania deviatakov nebude.

Návrh menších Nových školských odborov (NŠO) na vyhlásenie jednodňového ostrého štrajku 13. marca počas testovania deviatakov a písomných maturít z cudzích jazykov podporilo 1 148 učiteľov.

Predsedníctvo NŠO preto ustúpilo od vyhlásenia štrajku.

„Učitelia tento rok už asi štrajkovať nebudú, na školách vládne apatia a dezilúzia,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda NŠO Ján Macek. Ich odborové združenie bude ďalej pokračovať v práci a rozširovať svoju členskú základňu.

Nové školské odbory, ktoré začali zbierať podpisy učiteľov v januári, boli pripravené ísť do štrajku, ak ich podporí minimálne 50 percent všetkých učiteľov. Ich akciu odmietol najväčší Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, podľa ktorého by to bol neadekvátny a nesystémový krok.

Štrajk učiteľov z 11. decembra 2012

NŠO chceli štrajkom dosiahnuť zvyšovanie percenta HDP do školstva o jedno percento ročne až do výšky šesť percent HDP a priame financovanie školstva.

Ďalej žiadali zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov školstva o 25 percent od 1. septembra 2013 a o ďalších 20 percent od 1. januára 2014. Okrem toho chceli zmeniť pomery v radách škôl v prospech pedagogických zamestnancov škôl.

Štrajk učiteľov z novembra

Najväčší odborový zväz pod vedením Pavla Ondeka spolu s reprezentatívnymi organizáciami v školstve zaslali vláde výzvu, v ktorej žiadajú zlepšenie financovania školstva. Očakávajú, že ich požiadavky sa dostanú do vízie ďalšieho rozvoja školstva, ktorú má rezort školstva predložiť do konca marca parlamentu.

Školskí odborári minulý rok požadovali desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva. V novembri sa pre to uskutočnil najväčší štrajk škôl v histórii Slovenska, ktorý bol po troch dňoch prerušený.

Vláda napokon aj napriek nesúhlasu odborov schválila len päťpercentné zvýšenie platov a odobrila nariadenie, podľa ktorého má každá škola dostať celý mzdový normatív na platy učiteľov.

Zriaďovatelia tak prišli o možnosť presúvať desať percent zo mzdového normatívu medzi jednotlivými školami vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom