Vedcov čaká pri predkladaní projektov menej byrokacie, tvrdí štátny tajomník Paulis

Množstvo Slovákov podľa prieskumov vedcom v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 "neverí". Foto: ilustračné, Getty images

Vedci môžu očakávať menšie papierovanie pri predkladaní a bilancii svojich projektov. Pre agentúru SITA to povedal štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pre vedu a výskum Ľudovít Paulis.

Jeden z návrhov, nad ktorým ministerstvo pri výzvach Agentúry pre podporu výskumu a vývoja (APVV) či Vedeckej grantovej schémy (VEGA) premýšľa, je aby sa najprv podávali krátke vedecké zámery, respektíve anotácia projektu.

Zostručnený obsah

Ako priblížil Paulis, malo by ísť o jednostranový až dvojstranový zostručnený obsah, ktorý má „hlavu a pätu a je vedecky rozumný“.

V prípade, ak anotáciu komisia vyhodnotí pozitívne, postúpi do ďalšieho kola. Následne v druhom kole úspešní vedci a výskumníci materiál rozpíšu a vypočítajú náklady.

„To je to, čo najviac vedcov otravuje, takéto formálne tabuľky. Dvojkolovým systémom mu znížime riziko, že celé toto cvičenie robil zbytočne,“ vysvetlil.

Zredukovanie administratívy plánuje ministerstvo aj vo fáze vyhodnocovania projektu. Vyhodnocovanie by sa malo zautomatizovať a viac by sa malo zamerať na konkrétne výstupy, ktoré projekt prinesie.

Šestnásť miliónov na projekty

„Ak niekto napíše vedeckú publikáciu v kvalitnom časopise, má veľa citácií, tak teraz ešte stále má písať grantovú správu, kde vlastne píše to isté. Je otázne, do akej miery má toto zmysel, keď samotná publikácia už bola oponovaná,“ konštatoval Paulis.

Do projektov VEGA sa v roku 2019 zapojilo celkovo 11 334 vedeckých pracovníkov, čo predstavuje takmer polovicu z celkového počtu 25 747 vedeckých pracovníkov na Slovensku.

Na podporu projektov bolo v roku 2019 vyčlenených z vlastných rozpočtových prostriedkov MŠVVaŠ a Slovenskej akadémie vied (SAV) spolu približne 16 miliónov eur. Na jeden projekt pripadlo v danom roku priemerne 8 868 eur v rezorte školstva a 7 169 eur v SAV.

Rozpočet VEGA predstavuje približne 2,3 percenta z celkového množstva výdavkov na vedu a výskum na Slovensku.

Grantové agentúry

Podľa blogu iniciatívy Žijemvedu.sk môžu vedci a výskumníci v rámci výziev VEGA počítať s rozpočtom zhruba do 10-tisíc eur na rok a projekt môže trvať maximálne štyri roky.

VEGA je vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ a SAV, ktorá od roku 1996 podporuje základný výskum vo všetkých odboroch vedy a techniky.

V prípade APVV, zriadenej zákonom o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja v roku 2005, môžu žiadatelia v jej všeobecnej výzve počítať najviac so sumou 250-tisíc eur na celú dobu riešenia projektu. Tá by nemala prekročiť 48 mesiacov, teda štyri roky.

APVV je jedinou národnou grantovou agentúrou zriadenou na účel podpory výskumu a vývoja na Slovensku, ktorá poskytuje finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít Paulis
Firmy a inštitúcie APPV Agentúra pre podporu výskumu a vývojaMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRVEGA Vedecká grantová schéma