Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola, trieda
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr.
3. 06. 2019 13:58 InéSlovensko od WebNoviny.skSITA Diskusia

Žiakov stredných odborných škôl čaká nová forma záverečnej skúšky

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – Žiakov stredných odborných škôl čaká nová forma záverečnej skúšky. Ako agentúru SITA informovala Katarína Kováčová zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV), v týchto dňoch sa overuje nový model, ktorého cieľom je, aby žiak pri skúške preukázal, že odborné vedomosti a zručnosti získané počas štúdia vie využiť v praxi.

Dve formy teoretickej časti

Model novej záverečnej skúšky pozostáva z teoretickej časti, ktorá sa delí na písomnú a ústnu formu a z praktickej časti skúšky.

Písomný test trvá 90 minút a tvorí ho 58 úloh, z toho 53 úloh s výberom zo štyroch možností odpovedí a päť otvorených úloh. Praktická časť záverečnej skúšky pozostáva z komplexnej praktickej úlohy vo forme cvičnej alebo podnikovej zákazky.

Poslednou časťou je ústna forma teoretickej časti skúšky. Tá sa skladá zo situačného rozhovoru skúšajúceho so žiakom počas praktickej skúšky a z odborného rozhovoru žiaka s členmi skúšobnej komisie po jej ukončení.

Okrem vysvedčenia aj ďalší dokument

Absolventi záverečnej skúšky po prvýkrát získajú spolu s vysvedčením ďalší dokument, ktorý obsahuje popis kľúčových a odborných kompetencií.

„Doplnok k vysvedčeniu pomáha zamestnávateľom alebo vzdelávacím inštitúciám na Slovensku a najmä v zahraničí ľahšie porozumieť, aké schopnosti držiteľ vysvedčenia počas odborného vzdelávania a prípravy získal,“ objasňuje Kováčová.

Doplnok k vysvedčeniu vydáva Národné centrum Europass, ktoré je súčasťou ŠIOV. Ten je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a jeho poslaním je okrem iného odborné a metodické riadenie stredných odborných škôl a tvorba vzdelávacích projektov.

Odporúčané články

Zverejnili kľúč správnych odpovedí maturitných testov zo slovenského jazyka a literatúry Tisícky žiakov stredných odborných škôl musia na záverečných skúškach ukázať zručnosti a vedomosti

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X