Žiakov stredných odborných škôl čaká nová forma záverečnej skúšky

Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr.

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – Žiakov stredných odborných škôl čaká nová forma záverečnej skúšky. Ako agentúru SITA informovala Katarína Kováčová zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV), v týchto dňoch sa overuje nový model, ktorého cieľom je, aby žiak pri skúške preukázal, že odborné vedomosti a zručnosti získané počas štúdia vie využiť v praxi.

Dve formy teoretickej časti

Model novej záverečnej skúšky pozostáva z teoretickej časti, ktorá sa delí na písomnú a ústnu formu a z praktickej časti skúšky.

Písomný test trvá 90 minút a tvorí ho 58 úloh, z toho 53 úloh s výberom zo štyroch možností odpovedí a päť otvorených úloh. Praktická časť záverečnej skúšky pozostáva z komplexnej praktickej úlohy vo forme cvičnej alebo podnikovej zákazky.

Poslednou časťou je ústna forma teoretickej časti skúšky. Tá sa skladá zo situačného rozhovoru skúšajúceho so žiakom počas praktickej skúšky a z odborného rozhovoru žiaka s členmi skúšobnej komisie po jej ukončení.

Okrem vysvedčenia aj ďalší dokument

Absolventi záverečnej skúšky po prvýkrát získajú spolu s vysvedčením ďalší dokument, ktorý obsahuje popis kľúčových a odborných kompetencií.

„Doplnok k vysvedčeniu pomáha zamestnávateľom alebo vzdelávacím inštitúciám na Slovensku a najmä v zahraničí ľahšie porozumieť, aké schopnosti držiteľ vysvedčenia počas odborného vzdelávania a prípravy získal,“ objasňuje Kováčová.

Doplnok k vysvedčeniu vydáva Národné centrum Europass, ktoré je súčasťou ŠIOV. Ten je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a jeho poslaním je okrem iného odborné a metodické riadenie stredných odborných škôl a tvorba vzdelávacích projektov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom