Vstup do Nórska sa sprísnil, Slovensko je severskou krajinou zaradené medzi tmavočervené krajiny

Norsko, koronavirus, cestovanie
Dôvodom pozastavenia letov sú obavy z novej varianty koronavírusu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

S platnosťou od piatka 26. novembra sa sprísnili podmienky vstupu do Nórska. Všetky osoby staršie ako 16 rokov sú povinné pred vstupom do krajiny vyplniť registračný formulár.

Všetky osoby staršie ako 18 rokov, ktoré sa pri vstupe do krajiny nepreukážu COVID-19 certifikátom Európskej únie o plnom zaočkovaní, musia predložiť negatívny výsledok testu na COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 24 hodín.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Bezplatný test na hranici

Od piatka 26. novembra tiež platí, že všetky osoby staršie ako 18 rokov, ktoré sa nepreukážu dokladom o plnom zaočkovaní alebo o prekonaní ochorenia v posledných šiestich mesiacoch, majú povinnosť sa po vstupe do Nórska podrobiť testu na ochorenie COVID-19.

„Bezplatný test je možné absolvovať v testovacom centre na hranici, alebo do 24 hodín po vstupe do krajiny, ak sa na hraničnom priechode takéto centrum nenachádza,“ informuje rezort diplomacie.

Osobe, ktorá sa bez závažného dôvodu odmietne podrobiť testovaniu a dobrovoľne neopustí územie Nórska, bude udelená pokuta a bude umiestnená do karantény.

MZVEZ SR odporúča pri plánovaní cesty do Nórska dôkladne sledovať informácie na webovej stránke Nórskej imigračnej služby UDI, prípadne na webových stránkach nórskej vlády.

Podmienky sa môžu rýchlo meniť

„Podmienky pre vstup do krajiny, prípadne podmienky karantény po vstupe sa môžu veľmi rýchlo meniť. V prípade nutnosti argumentácie na hranici je tiež výhodné poznať oficiálny nórsky zdroj informácií týkajúci sa aktuálne platných nariadení,“ spresňuje rezort.

Od pondelka 1. novembra je Slovensko z pohľadu Nórska zaradené medzi tmavočervené krajiny, teda také, v ktorých je riziko nákazy koronavírusom vysoké.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR