Vtáčia chrípka by nemala ohroziť slovenský trh s vajcami

Vajcia
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Vtáčia chrípka, ktorá sa objavila najprv v Nemecku, neskôr v Holandsku a naposledy vo Veľkej Británii, by nemala výrazne ovplyvniť trh s vajcami v Európe. Ivan Gróf zo spoločnosti Hybrav a. s. tvrdí, že Slovensko by nemalo pocítiť žiadne dopady.

Ako vysvetlil, doposiaľ bolo najviac zvierat utratených v Holandsku, a to 200-tisíc nosníc a mladých sliepok. „Aj keď je táto krajina najväčším vývozcom vajec, exportuje takmer 60 percent svojej produkcie, Slovensko nie je jej cieľovou krajinou. My nemáme historicky vo zvyku voziť vajcia z Holandska, takže nepredpokladám vôbec žiaden vplyv. Slovensko je jedna z mála krajín, ktorá je takmer sebestačná vo výrobe vajec v Európe,“ uviedol Gróf.

Situácia v Holandsku by podľa neho mohla čiastočne ovplyvniť trh v Nemecku a Dánsku. „Ale nepredpokladá sa to, pretože pri 200-tisícoch nosníc, ktoré boli utratené a nebude to pokračovať ďalej a neuzavrú kompletne celé Holandsko, lebo týka sa to zatiaľ troch krajov z dvanástich, by nemal byť veľký vplyv na obchod s vajcami v Európe ako takej,“ skonštatoval Gróf.

Vtáčia chrípka podľa neho prišla pravdepodobne s migrujúcim vtáctvom. Ako však ubezpečuje, z postihnutých oblastí je zakázané prevážať produkty i zvieratá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom