Firma China Telecom Americas dostala príkaz od federálnej komisie, musí opustiť americký trh do 60 dní

China Telecom Americas
Foto: ilustračné, SITA/AP

Telekomunikačná spoločnosť China Telecom Americas Corp. ukončí pôsobenie v krajine. Ide o jednu z troch hlavných štátnych čínskych telekomunikačných firiem.

Na základe príkazu americkej Federálnej komisie pre telekomunikácie (FCC) musí táto firma do 60 dní ukončiť v USA poskytovanie služieb medzi jednotlivými americkými štátmi aj služby medzi USA a zahraničím.

Zapojenie do špionáže

FCC svoj krok odôvodnila rizikom, že Peking by mohol firmu China Telecom Americas využiť na odpočúvanie alebo narušenie amerických telekomunikácií a „zapojiť ju do špionáže a iných škodlivých aktivít voči USA“.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena tak rozšírila opatrenia, ktoré začal prezident Donald Trump, s cieľom obmedziť čínskym štátnym firmám prístup k americkým technológiám a na trh USA pre obavy, že predstavujú bezpečnostné riziko alebo pomáhajú vojenskému rozvoju Číny.

Významné riziká

China Telecom patrí k firmám, ktorým USA zamedzili prístup na americký akciový trh na základe príkazu prezidenta Trumpa, aby Američania do týchto firiem neinvestovali.

„To, že firmu China Telecom Americas vlastní a kontroluje čínska vláda, predstavuje významné riziká v oblasti národnej bezpečnosti,“ uviedla FCC vo vyhlásení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe Biden
Firmy a inštitúcie China Telecom Americas Corp.FCC Federálna komisia pre telekomunikácie