Inovačná kapacita Slovenska sa musí zlepšiť, v budúcnosti budeme podľa Sulíka odkázaní na automatizáciu

Richard Sulík
Minister hospodárstva SR a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Inovačná kapacita Slovenska sa musí zlepšiť. Zhodli sa na tom účastníci 15. ročníka Slovenskej kooperačnej burzy, ktorú organizuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Ako zdôraznil generálny riaditeľ agentúry Róbert Šimončič, Slovensko v tejto oblasti má potenciál a množstvo spoločností, ktoré ponúkajú unikátne riešenia. Vo väčšine prípadov však ide o malé, nenápadné firmy. Úlohou SARIA je ich preto zviditeľniť a otvoriť im dvere.

Sulík poukázal na množstvo vodíka

Minister hospodárstva Richard Sulík v súvislosti s inováciami vyzdvihol ich vplyv na prechod k zelenšej ekonomike. Ak je pritom podľa neho tlak na zlepšovanie životného prostredia rozumný, je aj prospešný.

V tejto súvislosti na konferencii opätovne poukázal na obrovské možnosti vodíka. On sám podľa vlastných slov plne podporuje inovácie a napríklad slovenský pavilón na výstave Expo v Dubaji predstavuje prakticky iba inovatívne riešenia.

Ľudoprázdne fabriky

Šéf rezortu hospodárstva zároveň potvrdil, že Slovensko do budúcnosti nemá inú možnosť, ako ísť cestou automatizácie. Jednoduché manuálne práce budú vykonávať stroje, ľudský potenciál sa presunie na sofistikovanejšie pozície, ako napríklad vývoj robotov.

Sulík dokonca hovoril o „ľudoprázdnych“ fabrikách. „Klesne počet zamestnancov, avšak stúpne priemerná mzda tých, ktorí tam ostanú. To presne zapadá do demografického vývoja nasledujúcich rokov,“ skonštatoval.

Témou aktuálneho ročníka Kooperačnej burzy je moderný priemysel. Podujatia sa zúčastní 180 firiem z 34 krajín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkRóbert Šimončič
Firmy a inštitúcie SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu