Na Zem sa rúti čínska raketa, nikto netuší kam tento 25-tonový kolos dopadne

čínska raketa 5B Y3
Raketa Dlhý pochod 5B Y3, ktorá niesla modul Wen-tchien určený na vedecké a biologické experimenty. Foto: SITA/AP

Počas víkendu sa očakáva, že na Zem nekontrolovane dopadnú trosky čínskej rakety. Pravdepodobnosť, že zasiahnu obývanú oblasť je však extrémne nízka, informuje spravodajský portál BBC.

Nezodpovedný prístup Číny

Vyvoláva to však otázky o tom, ako zodpovedne sa k vesmírnemu odpadu stavajú rôzne krajiny. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) už v minulosti vyzval čínsku vesmírnu agentúru, aby svoje rakety navrhovala tak, aby sa pri opätovnom vstupe do atmosféry rozpadli na menšie kúsky, podľa medzinárodnej normy.

Posledné rakety, ktoré smerovali k nedokončenej čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung však nemali schopnosť kontrolovaného návratu.

Čínska vláda v stredu informovala, že raketa pri opätovnom návrate na Zem nebude predstavovať veľké riziko, pretože pravdepodobne dopadne do mora.

Miesto dopadu je neznáme

Podľa neziskovej organizácie The Aerospace Corporation sídliacej v Kalifornii, by sa mala raketa vrátiť na Zem v nedeľu okolo 00:24 GMT, plus-mínus 16 hodín.

Je pritom podľa nich príliš skoro predpovedať kam 25-tonový kus rakety dopadne. Možná oblasť zahŕňa Spojené štáty, Afriku, Austráliu, Brazíliu, Indiu i Juhovýchodnú Áziu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír