Spoločnosť Yahoo definitívne opustila čínsky trh, hlavným dôvodom je nový zákon o ochrane osobných údajov

Yahoo
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americká internetová spoločnosť Yahoo Inc. oznámila, že ukončila poskytovanie služieb na čínskom trhu. Za dôvod označila „čoraz náročnejšie podnikateľské a právne prostredie“. Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že jej služby od prvého novembra v Číne nie sú dostupné.

Odchod spoločnosti Yahoo z Číny sa časovo zhoduje s uplatnením čínskeho zákona o ochrane osobných údajov, ktorý nadobudol účinnosť prvého novembra. Zákon obmedzuje rozsah informácií, ktoré môžu firmy zhromažďovať, a určuje, ako ich musia uchovávať.

Čínske úrady realizujú v krajine prísnu cenzúru internetu a vyžadujú od firiem pôsobiacich v Číne, aby cenzurovali obsah a kľúčové slová, ktoré Peking považuje za politicky citlivé alebo nevhodné. Spoločnosť Yahoo už skôr zredukovala svoju činnosť v Číne a v roku 2015 zatvorila kanceláriu v Pekingu.

Odchod firmy z Číny je vo veľkej miere len symbolický, keďže niektoré jej služby, vrátane webového portálu, už boli zablokované. Firma Yahoo v minulosti v Číne prevádzkovala hudobnú službu a elektronickú poštu, ale obe služby zastavila krátko po roku 2010.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Yahoo!