Výbuch sopky môže ohroziť jadrovú elektráreň v Japonsku

Jadrová elektráreň
Japonská jadrová elektráreň Sendai. Foto: SITA/AP

TOKIO 17. októbra (WEBNOVINY) – Japonské jadrové elektrárne nie sú v bezpečí pred prípadnými výbuchmi sopky tak, ako to tvrdí vláda. Toto znepokojivé varovanie vyslovil šéf vládnej komisie pre vulkanickú činnosť Tošicugu Fudžii. Erupcia niektorej zo sopiek v okolí jadrovej elektrárne Sendai na juhu Japonska by mohla podľa neho spôsobiť katastrofu veľkých rozmerov.

Vládna jadrová agentúra v septembri vyhlásila, že po havárii vo Fukušime elektráreň Sendai spĺňa tie najprísnejšie bezpečnostné požiadavky a konštatovala, že v priebehu ďalších 30 rokov, keď končí jej životnosť, žiadna väčšia erupcia sopky v tejto oblasti nehrozí.

„Je jednoducho nemožné predpovedať erupciu za ďalších 30 až 40 rokov,“ vyhlásil Fudžii, podľa ktorého sa dajú takéto predpovede robiť len niekoľko „hodín alebo dní dopredu“. Povedal, že v prípade výbuchu sopky by popol a láva znemožnili záchranárom dostať sa k postihnutej elektrárni a jej havária by mala dopad na celú krajinu vrátane Tokia.

Náhla erupcia sopky ležiacej približne 200 kilometrov západne od Tokia si v septembri vyžiadala 48 mŕtvych a vyvolala obavy z bezpečnosti neďalekej elektrárne. Je to prvý prípad za viac ako 20 rokov, keď v Japonsku zaznamenali obete na životoch v súvislosti s výbuchom sopky, hoci krajina patrí medzi oblasti vysokej seizmickej a vulkanickej aktivity.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom