Výročie vzniku Slovenska oslávi koncert Slovenskej filharmónie, odvysiela ho aj RTVS

Filharmonia
Foto: ilustračné, SITA/Peter Brenkus

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Významné výročia, ktoré si pripomenieme v roku 2018, sa odrazia aj na prioritách Ministerstva kultúry (MK) SR a aktivitách, ktoré podporuje. Ako v rozhovore pre agentúru SITA povedal minister kultúry Marek Maďarič, „rok 2018 je v znamení troch výročí, ktoré predovšetkým súvisia s našou štátnosťou, a to je 25. výročie vzniku Slovenskej republiky, 100. výročie vzniku Československa a 50. výročie augustových udalostí z roku 1968“.

Prvému jubileu, 25. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky, je venovaný v deň výročia 1. januára 2018 slávnostný novoročný koncert Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. Na koncerte venovanom vzniku samostatnej SR a následnej recepcii sa zúčastnia predstavitelia štátnej reprezentácie a ďalší významní domáci aj zahraniční hostia.

RTVS odvysiela priamy prenos

Priamy prenos z Koncertnej siene Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute odvysiela od 20:30 verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na Jednotke. Ešte predtým, od 17:00 do 18:30 ponúkne Jednotka RTVS z Reduty priamy prenos z udeľovania štátnych vyznamenaní pri príležitosti osláv 25. výročia vzniku SR a o 13:00 zaradí tradičný Novoročný príhovor prezidenta SR.

Ako agentúru SITA informovala Slovenská filharmónia, Slávnostný koncert k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku ponúkne publiku i divákom pri televíznych obrazovkách diela Ludwiga van Beethovena (1770 – 1827) a Eugena Suchoňa (1908 – 1993). Z Beethovenovej tvorby je na programe predohra z Egmonta inšpirovaného drámou Johanna Wolfganga von Goetheho a Fantázia pre klavír, zbor a orchester c mol, op. 80. Následne zaznie Symfonická fantázia na tému B-A-C-H pre organ, sláčikové a bicie nástroje od osobnosti modernej slovenskej hudby Eugena Suchoňa. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom, organistka Bernadetta Šuňavská a klavirista Ladislav Fančovič uvedú slávnostný koncert pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Rastislava Štúra.

K všetkým jubileám sa uskutočnia desiatky podujatí

Koncert je súčasťou podujatí uvedených v Návrhu programu a rozpočtu podujatí pri príležitosti osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou republikou a Českou republikou v roku 2018. Materiál, ktorý prerokovala 7. júna vláda, počíta s tým, že štát by mal koncert podporiť sumou 30-tisíc eur. Pripomína, že náklady na Slávnostný koncert k 20. výročiu vzniku Slovenskej republiky 1. januára 2013 predstavovali 33 440 eur a uhradila ich Kancelária prezidenta SR a Úrad vlády SR. Peniaze na koncert sú určené nielen na honoráre pre umelcov, ale majú pokryť aj výpadok vstupného, keďže väčšina koncertnej sály bude vyhradená pre pozvaných hostí, a pokryjú aj ďalšie služby súvisiace s koncertom.

Medzi plánovanými podujatiami, ktoré pri príležitosti osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou republikou a Českou republikou v roku 2018 zastrešuje Ministerstvo kultúry SR je ďalej k 100. výročiu vzniku Československej republiky a konca 1. svetovej vojny veľká spoločná výstava Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave a Národného múzea Praha a ďalších slovenských a českých kultúrnych inštitúcií. Vznik prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov pripomenie tiež reprezentačný scénický program SĽUK-u Nehmotné poklady Česka a Slovenska. K 50. výročiu Pražskej jari a česko-slovenského obrodného procesu pripravuje Štátna opera v Banskej Bystrici a svetoznámy slovenský mím Milan Sládek originálnu neverbálnu javiskovú kompozíciu.

Program nazvaný Dubček spring je venovaný udalostiam augusta 1968 a nasledujúceho obdobia a jeho ústrednou postavou bude Alexander Dubček. Ministerstvo kultúry popri spomínaných výročiach upozorní aj na 170 rokov od vzniku Slovenskej národnej rady na území Slovenskej republiky. Pri tejto príležitosti plánuje stavebnú obnovu SNM – Múzea slovenských národných rád v Myjave a vytvorenie novej stálej expozície múzea. K všetkým jubileám sa uskutočnia desiatky ďalších kultúrnych aj vzdelávacích a odborných podujatí. Informuje o tom Návrh programu a rozpočtu podujatí pri príležitosti osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou republikou a Českou republikou v roku 2018.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DubčekMarek MaďaričMilan Sládek
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRSlovenská filharmónia