Vyšetrite zostrelenie MH17 nad Ukrajinou, žiada Malajzia OSN

Ukrajina lietadlo
Foto: SITA/AP

New York 10. júla (WEBNOVINY) – Malajzia požiadala Bezpečnostnú radu OSN, aby zriadila medzinárodný tribunál, ktorý bude stíhať osoby zodpovedné za vlaňajšie zostrelenie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Rezolúciu podporujú viaceré krajiny

Malajzia distribuovala návrh rezolúcie, ktorá, ako dúfa, by mohla byť prijatá tento mesiac. Ide o spoločný návrh Malajzie, Austrálie, Holandska, Belgicka a Ukrajiny. Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines bolo zostrelené v júni 2014 s 298 pasažiermi na palube, z ktorých dve tretiny boli Holanďania. Zrútilo sa na územie pod kontrolou proruských separatistov.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin vyhlásil, že táto rezolúcia nemá budúcnosť a označil ju za pokus zorganizovať veľkolepú politickú hru, ktorá poškodí snahám nájsť vinníkov. Rusko je jedným z piatich stálych členov BR OSN s právom veta – popri Veľkej Británii, Francúzsku, Číne a USA – a môže návrh zablokovať, ak sa o ňom bude hlasovať.

Moskva hovorí o politickej hre

Ukrajina a západné krajiny obviňujú povstalcov z východu Ukrajiny, že zostrelili lietadlo raketou ruskej výroby. Moskva ale odmietla obvinenia, že by dodala rebelom protilietadlové systémy typu SA-11 Buk.

„Keď bolo americké lietadlo terčom teroristického útoku a havarovalo na škótskom území, vtedy nikto nenavrhol medzinárodný tribunál,“ dodal Čurkin, ktorý takto odkazoval na bombový atentát na lietadlo spoločnosti Pan Am, ktoré spadlo na škótske mesto Lockerbie v roku 1988.

Podľa Čurkina si treba najprv počkať na výsledky vyšetrovania a potom uvažovať nad čo najúčinnejšími právnymi krokmi. Správu z medzinárodného vyšetrovania, ktoré vedie Holandsko, chcú zverejniť tento rok.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vitalij Čurkin
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národovMalaysia Airlines