Vyšetrovateľ obvinil bývalých funkcionárov FNM

Peniaze
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil dvoch bývalých členov Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Podľa policajných zistení 49-ročný Juraj K. ako podpredseda a 53-ročný Jozef V. ako člen výkonného výboru FNM neoprávneným rozhodnutím umožnili použiť majetok fondu na úhradu neexistujúceho peňažného právneho záväzku.

V rozpore so svojimi povinnosťami pripravili FNM o viac ako 1,2 milióna eur. Ako uviedol hovorca Prezídia PZ Michal Slivka, v prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Súdne hry o majetok

Od roku 2001 bol Fond národného majetku stranou v súdnom konaní. Predmetom sporu bol majetok z privatizácie, ktorý podľa FNM previedli na iného majiteľa v rozpore so zákonom a bez súhlasu fondu. FNM bol vtedy akcionárom spoločnosti, ktorá takýmto spôsobom majetok previedla.

V roku 2002 súd vyhovel FNM a vydal na majetok v spore predbežné opatrenie – zakázal jeho predaj, prenájom alebo založenie. Predbežné opatrenie trvalo až do júna 2006. FNM v tom čase už nebol akcionárom spoločnosti, preto podľa odvolacieho súdu pominuli dôvody predbežného opatrenia.

V roku 2007 získala tento majetok trenčianska spoločnosť. Nový majiteľ okamžite požiadal FNM o náhradu škody vo výške viac ako 1,8 milióna eur. Podľa jeho tvrdení táto škoda vznikla spoločnosti predbežným opatrením súdu. Fond nárok zamietol v celom rozsahu, urobil tak aj v roku 2009.

Nemal dôkazy o nároku na škodu

Majiteľ nedoložil žiadnu dokumentáciu, ktorá by výšku a nárok odškodnenia preukazovala. V máji 2010 majiteľ podal na súd žalobu na náhradu škody. Tentoraz v žalobe žiadal od fondu odškodnenie viac ako 1,4 milióna eur. Polícia zistila, že po podaní žaloby majiteľ spoločnosti inicioval niekoľko stretnutí so zástupcami FNM. Do dvoch mesiacov, v júli 2010 FNM s trenčianskou spoločnosťou uzatvoril dohodu o urovnaní.
Kladivko
Foto: SITA/AP

Stalo sa tak v čase, keď o nároku majiteľa na odškodnenie súd ešte nevytýčil ani prvé pojednávanie a vo veci nerozhodol.

Neexistovalo právoplatné rozhodnutie súdu, teda takýto záväzok podľa právnej analýzy neexistoval.

Právny zástupca fondu v tom čase tiež predložil členom výkonného výboru fondu záporné stanovisko a nárok spoločnosti označil ako neopodstatnený.

Napriek tomu Dohodu o urovnaní za fond podpísali Juraj K. ako podpredseda výkonného výboru a Jozef V. ako člen výkonného výboru FNM SR. V dohode uznali zodpovednosť FNM za škodu a určili trenčianskej spoločnosti náhradu vo výške viac ako 1,2 milióna eur. Jozef V. ešte v ten istý deň nariadil prevod sumy na účet majiteľa trenčianskej spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNM Fond národného majetku SR