Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ucho.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Morguefile.com
3. 03. 2016 11:10 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

3. marec: Svetový deň počutia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa poruchám sluchu u detí dá v mnohých prípadoch predchádzať

Štvrtok 3. marca patrí Svetovému dňu počutia. Cieľom iniciatívy, nad ktorou prevzala záštitu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), je venovať pozornosť ľuďom s poruchami sluchu a tým, čo stratili dar počutia.

Neoddeliteľnou súčasťou dňa, alternatívne nazývaného Medzinárodný deň starostlivosti o sluch, je aj téma zdravého sluchu. Jeho poruchám sa totiž podľa odborníkov dá predchádzať.

„Sluch je významný prvok komunikácie medzi ľuďmi. Na celom svete trpí poruchou sluchu vyžadujúcou určitú formu rehabilitácie asi 360 miliónov ľudí. Na Slovensku možno očakávať, že pomoc pri poruche sluchu potrebuje asi 30-tisíc ľudí,“ priblížil prednosta I. otorinolaryngologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzitnej nemocnice Bratislava Milan Profant.

„Kým v rozvojovom svete sú podľa WHO problémom najmä infekčné choroby ucha a zabezpečenie dostupnej starostlivosti, v rozvinutom svete je to najmä starostlivosť o vrodené ťažké poruchy sluchu a o poruchy sluchu získané a najmä vekom podmienené, ktoré sú podceňované, ale so starnutím populácie naberajú na dôležitosti,” doplnil.

Strate sluchu čelia aj deti, ktoré sú ústrednou témou WHO na rok 2016. Podľa najnovšej správy organizácie trpí na svete obmedzujúcou stratou sluchu 32 miliónov detí.

Hlavnými príčinami vzniku problémov s počutím sú infekcie (31 percent prípadov) a komplikácie počas narodenia (17 percent prípadov). Podľa WHO sa pritom až 60 percentám všetkých prípadov dalo predchádzať. Ako odborníci upozorňujú, v prípade ťažkostí je dôležitá včasná identifikácia a správny lekársky zásah.

V rámci kampane Strata sluchu u detí: Konajme hneď, vieme ako! preto WHO vypracovala stratégiu pre prevenciu problémov so sluchom u detí. Súčasťou akčného plánu je napríklad šírenie osvety, zabezpečenie screeningových vyšetrení a dostupnosti načúvacích prístrojov či regulácia a monitorovanie ototoxických látok a hluku.

Odporúčané články

Prešovská nemocnica má novú techniku na diagnostiku ochorení hlavy a krku V divadlách bude tiecť ozajstná krv

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X