Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Seniorka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
6. 03. 2019 11:13 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Alzheimerfórum pomôže opatrovateľom pacientov

Centrum Memory pripravilo desiatku inštruktážnych videí, ako sa starať o pacientov s Alzheimerovou chorobu

Väčšina pacientov s Alzheimerovou chorobou, najmä v jej začiatkoch, je doma. Starajú sa o nich rodinní príslušníci. Tí však nemajú skúsenosti a nevedia, ako so svojimi blízkymi v novej situácii komunikovať.

Centrum Memory preto pre nich pripravilo sériu inštruktážnych videí, ktoré pomôžu rodine správne a však identifikovať prejavy demencie. „Zároveň ukazujú, akým spôsobom sa dajú zvládať problematické špecifické situácie vyplývajúce z ochorenia,“ uviedla na stredajšej tlačovej konferencii riaditeľka Centra Memory Mária Čunderlíková.

Videá sú dostupné na webstránke centra. Ku každému odborníci z Centra Memory pripravili bedeker. V ňom záujemcovia nájdu podporné informácie a cvičenia k jednotlivým témam.

Možnosť aj stretnutia naživo

Súčasťou projektu Alzheimerfórum pre rodinných opatrovateľov je rozsiahla celoslovenská kampaň. V jej rámci centrum organizuje stretnutia podporných skupín pre rodiny, ktoré sa starajú o pacientov s demenciou.

Bezplatné vzdelávacie podujatia budú:

 • Košice: 18. marca
 • Rožňava: 19. marca
 • Banská Bystrica: 20. marca
 • Bratislava: 22. marca

Bližšie informácie na stránke centra.

Súčasťou podporných skupín bol aj prieskum. Ako uviedla liečebná pedagogička Mária Wirth, z analýzy doteraz vyplynulo, že najčastejšie sa o pacientov s demenciou starajú ženy vo veku 40 až 50 rokov. „Ženy sú opatrovateľkami v 94 percentách prípadov,“ upozornila Wirth.

Ako vyplýva z prieskumov, okrem problémov s pacientom opatrovatelia často sami bojujú s vlastnou vyčerpanosťou, bezmocnosťou, vyhorením, nepochopením rodiny a okolia.

„Cítia sa izolovaní vo svojom probléme a nevedia, na koho sa môžu obrátiť,“ povedala Wirth.

Najčastejšie problémy s pacientmi

 • bezpečnosť
 • dezorientácia
 • zabúdanie
 • agresivita
 • úteky z domu
 • problémy s komunikáciou
 • nespoznávanie najbližšej rodiny

Práve tieto problémy má pomôcť zvládať vzdelávanie opatrovateľov. Ako priblížila Wirth, opatrovatelia najčastejšie robia chyby napríklad v tom, že silou-mocou vytrhávajú z jeho vlastnej reality. Stretáva sa však aj s nesprávnym použitím tzv. terapeutickej lži, keď komunikácia s pacientom nerieši základný problém.

Videá preto učia opatrovateľov validovať človeka, vracia mu jeho dôstojnosť. Validácia znamená potvrdenie emócií a uznanie, že tieto emócie sú pravdivé, vysvetľujú odborníčky z centra.

Odporúčané články

Vedci skúmali Alzheimerovu chorobu a zrejme odhalili, prečo postihuje viac ženy ako mužov Alzheimerova choroba by sa mohla liečiť iným spôsobom, vedci prišli s novým zistením o cievach

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X