Andrej Šteňo prišiel o funkciu prednostu neurochirurgie na Kramároch

UNB Kramáre
Foto: vZdravotnictve.sk

Andrej Šteňo už nie je prednostom neurochirurgickej kliniky univerzitnej nemocnice na bratislavských Kramároch. Z funkcie ho odvolala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková.

Ako UNB uvádza vo svojom vyhlásení, jej úlohou je pacientov predovšetkým liečiť a nie riešiť neustále neoprávnené sťažnosti a spory neurochirurgickej kliniky s ostatnými pracoviskami. Podľa nemocnice tieto spory navyše umelo vyvolávalo vedenie kliniky. „Aj týmto konaním sa snažilo odvrátiť pozornosť od problémov, ktoré postupne pribúdali od nástupu prednostu Andreja Šteňa,“ vyhlásilo vedenie nemocnice.

Nepomohli ani investície

Ako tvrdí, všetky záležitosti, na ktoré vedenie kliniky poukazovalo, riešili nadštandardne. Za posledný rok bolo do Kliniky neurochirurgie na Kramároch investovaných najviac finančných prostriedkov zo všetkých kliník v rámci UNB a to viac ako 1 600 000 eur.

Bola kompletne vymenená technika a pracovisko na Kramároch, disponuje špičkovými prístrojmi tej najvyššej kvality. Všetky prístroje, ktoré si vedenie kliniky vyžiadalo, aj dostalo, zdôrazňuje UNB.

Ako však upozorňuje, okrem neurochirurgie má UNB ďalších 71 pracovísk, ktoré sa tiež stretávajú s občasnými prevádzkovými problémami.

Môžeme povedať, že ani jedno z týchto pracovísk neposielalo na vedenie nemocnice, ani na ministerstvo, dokonca ani médiám otvorené listy a sťažnosti, tak ako to neustále robilo vedenie Kliniky neurochirurgie. Zástupcovia vedenia si naprieč jednotlivými pracoviskami UNB dokázali všetky záležitosti vyriešiť na pôde kliniky prípadne na stretnutí s riaditeľkou UNB,“ píše sa vo vyhlásení.

Neprijateľná komunikácia

Mrzí ma, že udalosti posledných dní vyústili do týchto radikálnych rozhodnutí,“ konštatovala Vandriaková.

Musím však zdôrazniť, že mojou povinnosťou, či už ako riaditeľky UNB a tiež lekárky, je predovšetkým plnohodnotné zabezpečenie zdravotnej starostlivosti našim pacientom. Žiaľ, musím povedať, že pod súčasným vedením Neurochirurgickej kliniky, toto nemôžem garantovať,“ odôvodnila svoj krok Vandriaková.

Riaditeľka UNB podľa svojich slov rešpektuje právo každého občana na slobodný názor prejavu. No spôsob, akým zvolilo vedenie Neurochirurgickej kliniky v posledných mesiacoch komunikáciu, teda zasielanie otvorených listov, medializáciu či tlačové konferencie, je podľa nej neprijateľný.

Vojna pokračuje

Odoperovaním chlapca, ktorý týždne čakal na operáciu, pretože sa nemocnice nemohli dohodnúť, sa celá kauza neskončila.

V utorok vystúpil proti Jurajovi Šteňovi, otcovi Andreja Šteňa, riaditeľ Národného ústavu detských chorôb Ladislav Kužela.

Šteňova reakcia na seba nechá čakať len 24 hodín. Na stredu Šteňo zvolal tlačovú konferenciu, kde chce reagovať na Kuželove vyjadrenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ŠteňoRenáta Vandriaková
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava