ANS: V rozpočte pravdepodobne nie sú zdroje na sociálny balíček

Nemocnica chodba
Foto: Thinkstock
Asociácia na problém upozornila v nadväznosti na rokovania so zdravotnými poisťovňami, ktoré sa uskutočnili 12. a 20. februára.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozornila, že v štátnom rozpočte pravdepodobne nie je k dispozícii dostatok finančných zdrojov na pokrytie dopadu sociálneho balíčka od 1. mája 2019.

Ako uviedla vo svojom vyhlásení, pravdepodobne chýbajú prostriedky aj na pokrytie príspevkov na rekreáciu zamestnancom nemocníc združených v ANS.

„Nedofinancovanie zdrojov verejného zdravotného poistenia vytvára riziko ohrozenia sociálneho zmieru v zdravotníctve,“ podotkla ANS.

Stále rokujú

Asociácia na problém upozornila v nadväznosti na rokovania so zdravotnými poisťovňami, ktoré boli 12. a 20 februára. ANS sa vtedy dohodla so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na financovaní nemocníc v roku 2019 len čiastočne.

Ako uviedol po rokovaní (20. februára) prezident ANS Marián Petko, dohodli sa, že od 1. januára naďalej pokračujú v navýšení finančných prostriedkov na mzdy.

Na sociálnom balíčku od 1. mája sa vtedy nedohodli, pretože VšZP čakala na prognózy na najbližšie dva mesiace. “Na toto finančné prostriedky zatiaľ nemáme,” povedal Petko.

ANS a poisťovňa Union sa vtedy podľa Petka dohodli na navýšení miezd a dovolenkových preukazoch, s treťou zdravotnou poisťovňou sa nedohodli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa