Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mária Lévyová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mária Lévyová | Foto: SITA / Diana Černáková
4. 01. 2018 11:18 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

AOPP: Ministerstvo by sa malo venovať stratégii dlhodobého financovania

Ako zhodnotila šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová, zvýšiť by sa mala sadzba za poistencov štátu na úroveň 5 %, prípadne by sa malo stanoviť fixné percento, ktoré by pokrylo reálne náklady na úhradu zdravotnej starostlivosti.

Pacienti už dlhšie volajú po zmenách, ktoré slovenské zdravotníctvo posunú vpred. Ako zhodnotila pre agentúru SITA prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová, niektoré zmeny už vstúpili do praxe, čo hodnotí asociácia pozitívne. Ide napríklad o zrušenie reexportu liekov a prijatie opatrení na zlepšenie dostupnosti liekov pre pacientov.

V oblasti poskytovania urgentnej starostlivosti a pohotovostnej služby už vstúpili do platnosti zmeny v prípade vyberania poplatkov.

„Je to iba prvý krok a v tejto oblasti je potrebné ešte mnoho osvety, ako aj dobudovanie urgentných príjmov tak, aby sa neodkladná zdravotná starostlivosť priblížila úrovni vyspelých systémov, a tým sa zamedzilo zbytočným zdravotným komplikáciám a úmrtiam,“ konštatovala Lévyová.

Urgenty a LSPP by mali byť pod jednou strechou

Podľa nej omnoho lepšie by sa manažovalo poskytovanie urgentnej starostlivosti a ambulantnej pohotovostnej starostlivosti, keby sa vytvorila prepojená sieť poskytovateľov tak, aby boli v jednej nemocnici aj urgentný príjem aj ambulancia pohotovostnej služby.

„Všetko by bolo, takpovediac, pod jednou strechou. Zlepšila by sa dostupnosť pre pacientov. Určite by zdravotníci vedeli pacientov na urgente správne usmerniť a určiť, aký druh zdravotnej starostlivosti potrebujú,“ zhrnula Lévyová.

Plytvanie treba obmedziť

Prezidentka však upozornila, že v rezorte zdravotníctva sa napriek mnohým opatreniam stále plytvá, „toto nezmyselné rozhadzovanie a strácanie sa peňazí“ treba podľa Lévyovej obmedziť a ušetrené finančné prostriedky vyčleniť na zlepšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

„Kým tu tento stav pretrváva, niet divu, že chýbajú v zdravotníctve peniaze. Preto pozitívne vnímame to, že v rámci verejného obstarávania – elektronických aukcií boli CT prístroje nakupované o 30 až 40 percent lacnejšie v porovnaní s minulosťou,“ uviedla Lévyová, podľa ktorej sú však nevyhnutné aj ďalšie kroky.

Ministerstvo by sa malo venovať stratégii dlhodobého financovania v rezorte, ktoré by garantovalo stabilizáciu a napredovanie zdravotníctva.

„Napríklad zvýšiť platby za poistencov štátu na úroveň 5 % alebo stanoviť fixné percento, ktoré by pokrylo reálne náklady na úhradu zdravotnej starostlivosti,“ objasnila šéfka asociácie.

Peniaze chýbajú všade

Podľa prezidentky AOPP je tiež potrebné obnoviť zastarané materiálno-technického vybavenie v niektorých štátnych nemocniciach. Ako pokračovala, mnohé štátne nemocnice sú zadlžené, a tak im dotácie na rekonštrukciu a obnovu zo štrukturálnych fondov nemohli byť poskytnuté.

„Treba nájsť financie potrebné nielen na vyriešenie dlhu štátnych nemocníc, štátnej poisťovne, ale aj na financovanie dostatku pracovníkov v zdravotníctve a na ich adekvátne mzdové ohodnotenie, pretože kvalitná zdravotnú starostlivosť sa odvíja v prvom rade od motivovaných, dobre finančne a spoločensky ohodnotených zdravotníkov,“ upozornila Lévyová.

Šéfka asociácie podotkla, že všetky zmeny v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti musia byť v prvom rade v prospech pacienta. „Efektivita využitia zdrojov finančných, technických, ľudských, by mala byť citeľná v predlžovaní dĺžky a kvality života, zameraná na prevenciu a podporu nášho zdravia,“ uzavrela Lévyová.

Odporúčané články

Reforma dlhodobej starostlivosti čaká na budúcu vládu Antibiotiká do lekárničky nepatria

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X