Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bakterie.jpg
Foto: Stockvault.net
27. 05. 2016 10:41 Zdravotníctvo od SITA

AOPP: Nemocnice taja nozokomiálne infekcie

Zdravotníctvo je podľa Asociácie na ochranu práv pacientov v kritickom stave. Svoj podiel však na množstve zbytočných úmrtí majú aj pacienti. 

Slovenské nemocnice sa snažia utajovať tzv. nozokomiálne, čiže nemocničné infekcie. Uviedla to prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková.

Podľa nej nemocnice nehlásia nozokomiálne infekcie Úradu verejného zdravotníctva SR, ani regionálnym úradom. Preto tieto úrady ani nedisponujú relevantnými údajmi o ich výskyte a podieloch na úmrtiach.

„Na Slovensku funguje spôsob potemkinovej dediny. Nemocnice musia mať lepšie výsledky, a preto nehlásia reálne údaje. Následne však máme vysoké štatistiky úmrtí na nezvládnuteľné infekcie,“ uviedla Kafková.

Zdravotníctvo je v kritickom stave

Ako uvádza AOPP, podľa posledných štatistík o zbytočných úmrtiach sa Slovensko ocitlo na posledných miestach krajín Európskej únie. „Takmer polovici úmrtí sa dalo v našej krajine predísť. To znamená, že viac ako 5 000 ľudí mohlo ešte stále žiť, a teda zomrelo zbytočne. Ide o alarmujúce čísla, ktoré jasne ukazujú na kritický stav nášho zdravotníctva,“ upozornila Kafková.

Prepad zdravotnej starostlivosti na Slovensku pritom podľa nej potvrdil v januári aj rebríček OECD, ktorý zaradil Slovensko na 24. miesto z 35 krajín. AOPP je presvedčená, že kompetentné orgány budú konať a zavedú mechanizmy, ktoré dokážu predchádzať bezdôvodným úmrtiam pacientov na Slovensku.

Podľa pacientskej organizácie je potrebné realizovať okamžité kroky, ktoré povedú k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti v slovenskom zdravotníctve.

Pacienti ignorujú pokyny lekárov

Podľa Kafkovej však svoj podiel na zlých číslach majú aj pacienti. Mnohé úmrtia sú totiž následkami komplikácií civilizačných chorôb, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, metabolické, onkologické, či pľúcne choroby. Mnohokrát pacienti pri týchto chorobách nedodržiavajú zdravý životný štýl. Napriek zákazu stále konzumujú alkohol, fajčia a necvičia.

“Je dôležité pacientov vzdelávať nielen o chorobách, ale aj o liečebnom režime, zdravom životnom štýle a hlavne motivovať ich, aby sa na svojej liečbe aktívne podieľali,“ skonštatovala Kafková.

Podľa nej je pritom dôležité začať intenzívnejšie edukovať nielen dospelých, ale aj mladých. Vďaka tomu sa môže znížiť počet predčasných úmrtí, či predĺžiť roky prežité v zdraví, ale v dlhodobom horizonte môžu klesnúť aj náklady na zdravotnú starostlivosť.

Odporúčané články

Európskymi nemocnicami sa šíri baktéria odolná voči antibiotikám, môže spôsobiť aj pneumóniu Bánovská nemocnica sa zapojila do biomedicínskeho výskumu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X