AOPP: Práva pacienta sa na Slovensku v praxi nedodržiavajú

Pacient.jpg
Foto: Morguefile.com

Pacienti sa podľa asociácie často stretávajú s porušovaním práva na informácie, ale aj na sprevádzanie dieťaťa počas hospitalizácie.

Práva pacienta zostávajú na Slovensku stále skôr v teoretickej rovine, v praxi sa vždy nedodržiavajú. Konštatovala to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v utorok vo svojej tlačovej správe.

Pacienti sa podľa asociácie často stretávajú s porušovaním práva na informácie, ale aj na sprevádzanie dieťaťa počas hospitalizácie. Asociácia chce pri príležitosti utorňajšieho Európskeho dňa práv pacientov hovoriť o lepšej vymožiteľnosti práv pacientov aj počas stredajšieho stretnutia s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

Pacienti svoje práva nepoznajú

S porušovaním práv pacientov sa AOPP stretáva najmä v rámci poradenských aktivít, ktoré ako pacientska organizácia zastrešuje.

„Na týchto ťažkých prípadoch vidíme, že slovenský pacient v skutočnosti nevie, aké má práva. A ak nie je medicínsky vzdelaný a právnik zároveň, sám má len veľmi obmedzené možnosti, ako si ich vymôcť,“ upozorňuje prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Charta práv pacienta bola pritom prijatá vládou v roku 2001. Tvorí ju 10 článkov, ktoré detailne rozoberajú jednotlivé práva pacienta, ako aj možnosť podávania sťažností či žiadosti o náhradu škody.

V prípade práv ide okrem iného najmä o právo na výber a zmenu lekára a zdravotníckeho zariadenia, ale aj na nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie.

Omnoho častejšie je podľa AOPP však v praxi problém s porušovaním práva na zrozumiteľné informovanie o zdravotnom stave, či liečebnom postupe. „Extrémne prípady porušenia práv pacienta, o ktorých sme počuli, boli, keď mu zamietli, aby ho v posledných chvíľach sprevádzala osoba podľa jeho želania,“ priblížila Lévyová.

Problémy aj pri detských pacientoch

Obdobná, nie úplne priaznivá situácia, je aj v prípade Charty práv hospitalizovaných detí.

Tu vidí AOPP problém najmä v možnosti blízkych byť s dieťaťom počas hospitalizácie. Každé dieťa podľa Lévyovej potrebuje pocit bezpečia. Aj podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti.

„Preto vyzývame zodpovedných, aby vytvorili podmienky pre jeho dodržiavanie. Nielen čo sa týka dovybavenia nemocníc, ale aj v rámci legislatívy,“ upozornila Lévyová.

Charta práv pacienta však hovorí o tom, že pre hospitalizáciu detí nad šesť rokov aj za sprievodu rodičov je potrebné nielen odporúčanie ošetrujúceho lekára, ale aj revízneho. „Je potrebné zmeniť toto ustanovenie charty. Dieťa potrebuje v nemocnici blízkeho človeka, či má štyri alebo desať rokov,“ dodala Lévyová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov