Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pacient.jpg
Foto: Morguefile.com
18. 04. 2017 11:36 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

AOPP: Práva pacienta sa na Slovensku v praxi nedodržiavajú

Pacienti sa podľa asociácie často stretávajú s porušovaním práva na informácie, ale aj na sprevádzanie dieťaťa počas hospitalizácie.

Práva pacienta zostávajú na Slovensku stále skôr v teoretickej rovine, v praxi sa vždy nedodržiavajú. Konštatovala to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v utorok vo svojej tlačovej správe.

Pacienti sa podľa asociácie často stretávajú s porušovaním práva na informácie, ale aj na sprevádzanie dieťaťa počas hospitalizácie. Asociácia chce pri príležitosti utorňajšieho Európskeho dňa práv pacientov hovoriť o lepšej vymožiteľnosti práv pacientov aj počas stredajšieho stretnutia s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

Pacienti svoje práva nepoznajú

S porušovaním práv pacientov sa AOPP stretáva najmä v rámci poradenských aktivít, ktoré ako pacientska organizácia zastrešuje.

„Na týchto ťažkých prípadoch vidíme, že slovenský pacient v skutočnosti nevie, aké má práva. A ak nie je medicínsky vzdelaný a právnik zároveň, sám má len veľmi obmedzené možnosti, ako si ich vymôcť,“ upozorňuje prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Charta práv pacienta bola pritom prijatá vládou v roku 2001. Tvorí ju 10 článkov, ktoré detailne rozoberajú jednotlivé práva pacienta, ako aj možnosť podávania sťažností či žiadosti o náhradu škody.

V prípade práv ide okrem iného najmä o právo na výber a zmenu lekára a zdravotníckeho zariadenia, ale aj na nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie.

Omnoho častejšie je podľa AOPP však v praxi problém s porušovaním práva na zrozumiteľné informovanie o zdravotnom stave, či liečebnom postupe. „Extrémne prípady porušenia práv pacienta, o ktorých sme počuli, boli, keď mu zamietli, aby ho v posledných chvíľach sprevádzala osoba podľa jeho želania,“ priblížila Lévyová.

Problémy aj pri detských pacientoch

Obdobná, nie úplne priaznivá situácia, je aj v prípade Charty práv hospitalizovaných detí.

Tu vidí AOPP problém najmä v možnosti blízkych byť s dieťaťom počas hospitalizácie. Každé dieťa podľa Lévyovej potrebuje pocit bezpečia. Aj podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti.

„Preto vyzývame zodpovedných, aby vytvorili podmienky pre jeho dodržiavanie. Nielen čo sa týka dovybavenia nemocníc, ale aj v rámci legislatívy,“ upozornila Lévyová.

Charta práv pacienta však hovorí o tom, že pre hospitalizáciu detí nad šesť rokov aj za sprievodu rodičov je potrebné nielen odporúčanie ošetrujúceho lekára, ale aj revízneho. „Je potrebné zmeniť toto ustanovenie charty. Dieťa potrebuje v nemocnici blízkeho človeka, či má štyri alebo desať rokov,“ dodala Lévyová.

Odporúčané články

Reforma dlhodobej starostlivosti čaká na budúcu vládu Onkologickí pacienti: Chceme udržateľné zmeny

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X