Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
19. 03. 2018 13:10 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

AOPP štartuje pacientsky prieskum o zdravotníckych pomôckach

Aspoň jeden člen z každej rodiny na Slovensku potrebuje nejakú zdravotnícku pomôcku. Preto Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR v pondelok štartuje prieskum zameraný na skúsenosti Slovákov.

Jeho cieľom je zmapovať spokojnosť pacientov so súčasnou situáciou a navrhnúť prípadné zmeny v súlade s aktuálnymi potrebami pacientov.

Okuliare, palice, barly, ortopedické vložky či topánky, obväzy, vložky na únik moču, vozíky, inzulínové perá, ortézy – to je len malá časť zo 4,5-tisícového Zoznamu zdravotníckych pomôcok, ktoré spravuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Niektoré zdravotnícke pomôcky pacient používa len počas krátkeho obdobia či pri určitých aktivitách, iné pomáhajú najmä chronicky chorým pacientom dlhodobo.

Pacientské organizácie majú málo informácií o spokojnosti pacientov

Ako upozornla AOPP, o spokojnosti pacientov s dostupnosťou zdravotníckych pomôcok však pacientske organizácie vedia len veľmi málo, a to im sťažuje prácu pri hájení potrieb pacientov v diskusii so zdravotnými poisťovňami či s ministerstvom zdravotníctva.

„I keď v súčasnosti je výber a dostupnosť pomôcok na Slovensku na dobrej úrovni, nemusí to tak zostať. Populácia na Slovensku starne, výdavky verejného zdravotného poistenia  sa zvyšujú. Očakávame, že bude rásť tlak na znižovanie cien, limitov, budú sa objavovať snahy o zavádzanie doplatkov a iných reštrikcií, čo by zhoršilo dostupnosť pomôcok pre pacientov,“ uviedla autorka myšlienky a projektová manažérka prieskumu Marica Laščeková.

Aké zdravotnícke pomôcky v súčasnosti používate? Doplácate za pomôcky? Vyhovuje vám ich kvalita a množstvo? Ste v budúcnosti ochotní za pomôcky doplácať? Zodpovedaním na tieto a pár ďalších otázok pomôžu pacienti AOPP získať potrebné informácie.

Vyplniť sa dá aj online

„Väčšina pacientov nevie, že zmeny ohľadom zdravotníckych pomôcok sa dejú raz za tri mesiace, čo je štyrikrát do roka. Aby sme dokázali efektívnejšie diskutovať s kompetentnými, musíme poznať reálne potreby a skúsenosti pacientov. Preto sme sa rozhodli odštartovať tento pacientsky prieskum a dúfame, že online dotazník vyplní aspoň 500 pacientov,“ vysvetlila prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Pacienti sa môžu zapojiť do prieskumu od 19. marca do 19. apríla 2018, a to vyplnením krátkeho online dotazníka s 13 otázkami, ktorý im nezaberie viac ako 10 minút.

Vytlačené dotazníky budú distribuované aj prostredníctvom členských pacientskych organizácií.

Odporúčané články

Konateľ výdajne priznal podvod so zdravotníckymi pomôckami Reforma dlhodobej starostlivosti čaká na budúcu vládu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X