AOPP štartuje pacientsky prieskum o zdravotníckych pomôckach

Foto: Pixabay.com

Aspoň jeden člen z každej rodiny na Slovensku potrebuje nejakú zdravotnícku pomôcku. Preto Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR v pondelok štartuje prieskum zameraný na skúsenosti Slovákov.

Jeho cieľom je zmapovať spokojnosť pacientov so súčasnou situáciou a navrhnúť prípadné zmeny v súlade s aktuálnymi potrebami pacientov.

Okuliare, palice, barly, ortopedické vložky či topánky, obväzy, vložky na únik moču, vozíky, inzulínové perá, ortézy – to je len malá časť zo 4,5-tisícového Zoznamu zdravotníckych pomôcok, ktoré spravuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Niektoré zdravotnícke pomôcky pacient používa len počas krátkeho obdobia či pri určitých aktivitách, iné pomáhajú najmä chronicky chorým pacientom dlhodobo.

Pacientské organizácie majú málo informácií o spokojnosti pacientov

Ako upozornla AOPP, o spokojnosti pacientov s dostupnosťou zdravotníckych pomôcok však pacientske organizácie vedia len veľmi málo, a to im sťažuje prácu pri hájení potrieb pacientov v diskusii so zdravotnými poisťovňami či s ministerstvom zdravotníctva.

„I keď v súčasnosti je výber a dostupnosť pomôcok na Slovensku na dobrej úrovni, nemusí to tak zostať. Populácia na Slovensku starne, výdavky verejného zdravotného poistenia  sa zvyšujú. Očakávame, že bude rásť tlak na znižovanie cien, limitov, budú sa objavovať snahy o zavádzanie doplatkov a iných reštrikcií, čo by zhoršilo dostupnosť pomôcok pre pacientov,“ uviedla autorka myšlienky a projektová manažérka prieskumu Marica Laščeková.

Aké zdravotnícke pomôcky v súčasnosti používate? Doplácate za pomôcky? Vyhovuje vám ich kvalita a množstvo? Ste v budúcnosti ochotní za pomôcky doplácať? Zodpovedaním na tieto a pár ďalších otázok pomôžu pacienti AOPP získať potrebné informácie.

Vyplniť sa dá aj online

„Väčšina pacientov nevie, že zmeny ohľadom zdravotníckych pomôcok sa dejú raz za tri mesiace, čo je štyrikrát do roka. Aby sme dokázali efektívnejšie diskutovať s kompetentnými, musíme poznať reálne potreby a skúsenosti pacientov. Preto sme sa rozhodli odštartovať tento pacientsky prieskum a dúfame, že online dotazník vyplní aspoň 500 pacientov,“ vysvetlila prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Pacienti sa môžu zapojiť do prieskumu od 19. marca do 19. apríla 2018, a to vyplnením krátkeho online dotazníka s 13 otázkami, ktorý im nezaberie viac ako 10 minút.

Vytlačené dotazníky budú distribuované aj prostredníctvom členských pacientskych organizácií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov