Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Preparing for defibrillation
Foto: Thinkstock
12. 03. 2018 9:03 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Automatické defibrilátory pribudnú na piatich štadiónoch

Slovenský futbalový zväz sa rozhodol aj tento rok rozšíriť sieť automatických externých defibrilátorov na piatich štadiónoch. Informovala o tom spoločnosť Falck, ktorá je partnerom projektu.

V prípade bezvedomia, spojeného so zastavením krvného obehu a dýchania, sa okrem okamžitej resuscitácie a privolania pomoci odporúča Európska resuscitačná rada (ERC) použiť práve defibrilátor. Najčastejšie sa umiestňuje v priestoroch, kde sa zdržuje väčšie množstvo ľudí, napríklad na letiskách, väčších športových či kultúrnych zariadeniach alebo veľkých obchodno-zábavných centrách.

Slovenský futbalový zväz (SFZ) sa preto rozhodol umiestniť ďalších päť defibrilátorov na štadiónoch druholigových klubov Lokomotíva Košice, Nové mesto nad Váhom, Spišská Nová Ves, Komárno a Trebišov.

Päť nových prístrojov, určených pre laické aj odborné poskytovanie prvej pomoci, si prevezmú zástupcovia SFZ 13. marca 2018.

Infarkty postihujú aj mladých športovcov

Ide o projekt integrovaného prístupu k ochrane, bezpečnosti a službám počas organizácie futbalových zápasov, ktorý pripravili bezpečnostný manažér SFZ Peter France v spolupráci s hlavným lekárom SFZ Pavlom Malovičom a spoločnosťou Falck.

Súčasťou tohto projektu je aj preškolenie odborníkmi, ako tieto nové zdravotnícke zariadenia správne používať.

„Automatický externý defibrilátor slúži na zrušenie chorobného rytmu srdca. Samotné slovo defibrilácia znamená zrušenie fibrilácie. Tieto defibrilátory môže obsluhovať aj laik,“ uvádza záchranár Falck-u Peter Lakomý.

Podľa bezpečnostného manažéra SFZ Petra Franceho sa srdcové infarkty u mladých športovcov začínajú objavovať čoraz častejšie.

„Viaceré zdravotné incidenty počas futbalových stretnutí ukázali, že je nesmierne dôležité, aby sme disponovali potrebnou technikou a mali na úrovni vyškolený personál, ktorý vie, čo má v krízovej situácii robiť,“ vysvetlil.

Odporúčané články

Odchod Falcku nevytvorí dieru na trhu, tvrdí prezident asociácie záchraniek Slovenský Falck končí so záchrankami

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X