Banskobystrický kraj podával vakcínu v najmenej zaočkovaných obciach, plánuje ísť aj do stredných škôl

Očkovanie, koronavírus

Počas minulého týždňa vyslal Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) výjazdové očkovacie tímy do desiatich obcí s najnižšími počtami zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Ako župa informuje v tlačovej správe, vakcínu tu vďaka tejto jeho iniciatíve dostalo celkovo 242 ľudí. Podiel zaočkovanosti prvou dávkou tu tak priemerne stúpol o 5,43 percentuálneho bodu.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Obyvatelia desiatich obcí v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Lučenec, ktoré patrili v druhej polovici augusta k tým s najnižšou zaočkovanosťou v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja, mohli v priebehu minulého týždňa využiť službu mobilného očkovania priamo vo svojej obci. Cieľom BBSK bolo nielen odstrániť aj tú poslednú prekážku medzi ľuďmi a vakcínou, ale aj šíriť osvetu o očkovaní.

Najväčší záujem bol v troch obciach

„Celkovo sa nám podarilo takto zaočkovať 242 ľudí, z toho 231 prvou dávkou vakcíny. Priemerne stúpla zaočkovanosť prvou dávkou v týchto obciach o 5,43 percentuálneho bodu. Najväčší záujem o očkovanie bol v obciach Sútor, Radnovce či Barca,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Druhú dávku vakcíny podali priamo v obciach jedenástim ľuďom, ktorí sa tak zaradili medzi plne zaočkovaných. Vakcínu od spoločností Pfizer/BioNTech dostalo 97 osôb, zvyšní využili možnosť očkovania jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

Ľudí odrádzajú hoaxy

„Zistili sme, že okrem technických komplikácií ako náročnosť registrácie či cesty za očkovaním tu ľudí odrádzajú aj rôzne hoaxy, ktoré sa o očkovaní medzi nimi šíria. Zmeniť ich názor je pomerne náročné a do vysvetľovania a vyvrátenia najrôznejších konšpiračných teórií investovali naše tímy priamo na mieste veľa času a energie,“ doplnil vicežupan.

S výjazdovým očkovaním v obciach v okrese Revúca pokračuje župa aj tento týždeň, rovnako ku koncu týždňa začne aj očkovanie priamo v stredných školách. „Verím, že pedagógovia, študenti a ich rodiny využijú možnosť nechať sa zaočkovať priamo v škole. Aj tu sú odborníci pripravení vysvetľovať a odpovedať na otázky, ktoré ich v súvislosti s očkovaním zaujímajú,“ uzavrel Lunter.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom