Bielym srdcom ocenili 27 sestier

|
Foto: vZdravotnictve.sk

Práve sestry sú pacientom najbližšie, zhodli sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a prezidentka komory sestier Iveta Lazorová

Dvadsaťsedem sestier a pôrodných asistentiek si v piatok prevzalo ocenenia Biele srdce, ktoré každoročne udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vo svojom príhovore vyzdvihla úlohu sestier pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

„Vašu prácu si vážime,“ zdôraznila Kalavská v mene ministerstva a sestrám za ich prácu poďakovala. Rovnako ako prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová pripomenula, že práve sestry sú pacientom najbližšie.

Oceňujú významný prínos

Každá z nás potrebujeme aspoň raz v živote pomoc a podporu, ale denne ju vieme dávať našim pacientom. Pretože sme sestry.

Iveta Lazorová, prezidentka SKSaPA

Ocenenie udeľuje SKSaPA sestre alebo pôrodnej asistentke za významný prínos v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii, a to v oblasti priameho poskytovania zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, riadenia alebo výskumu v ošetrovateľstve, tak na národnej ako aj medzinárodnej úrovni.

Pri rozhodovaní o udelení mimoriadneho ocenenia sa prihliada predovšetkým na mimoriadnu odbornosť, výrazný úspech a prezentáciu výsledkov práce či dosiahnutie výrazných medzinárodných úspechov, o ktorých by mala byť odborná i laická verejnosť oboznámená.

Mimoriadne ocenenie si tento rok odniesla Mária Musilová, ktorá pôsobila ako sestra pri lôžku a neskôr sa stala učiteľkou odborných predmetov.

S profesiou pedagóga pre budúce sestry začala na Strednej zdravotníckej škole v Banskej Bystrici. Pôsobila i v Ústave pre ďalšie vzdelávanie stredných zdravotníckych pracovníkov, neskôr v Inštitúte pre ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v Bratislave ako odborná asistentka.

Pôsobila externe ako asistent katedry ošetrovateľstva na Trnavskej univerzite, kde absolvovala doktorandské štúdium a docentúru v odbore ošetrovateľstvo. Po vzniku Slovenskej zdravotníckej univerzity pôsobila ako odborný asistent, prodekan a dekan na Fakulte ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií.

Sestry sú srdcom zdravotníctva.

Bs_musilova.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

doc. PhDr. Mária Musilová, PhD.

Laureátky

V kategórii Sestra v praxi sa nositeľkami ocenenia stali Lucia Behunová, Iveta Drahoňová, Ivana Harvanová, Zuzana Jeřábková-Jarolínová, Dana Lepáčková, Gabriela Liščinská, Anna Lukáčová Havrilová, Martina Malegová, Ľudmila Neupauerová, Helena Sentivanová, Anna Schmiedl, Jana Székelyová, Zuzana Toplanská, Anna Vašutová a Lýdia Zelenická. V kategórii Pôrodná asistentka v praxi sa laureátkou ceny stala Marcela Vincová.

Ako Sestru manažérku komora sestier ocenila Bielym srdcom Zuzanu Bagoňovú, Danielu Baníkovú-Baštigálovú, Alenu Camberovú, Irenu Drškovú, Martinu Dubovcovú a ocenenie získali aj Zuzana Hrabovská, Martina Labaš a Mária Víglaská. Biele srdce spomedzi sestier-pedagogičiek si zo Senca odniesli Katarína Gerlichová a Alena Uríčková.

Celosvetový symbol sestier Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Tvar srdca je podľa SKSaPA prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom