Británia nepoľavuje v očkovaní proti koronavírusu, aspoň jednu dávku vakcíny už dostala polovica dospelých

Koronavírus, vakcína, očkovanie, Veľká Británia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Polovica britskej dospelej populácie už dostala najmenej jednu dávku vakcíny proti novému koronavírusu. Minister zdravotníctva Matt Hancock v sobotu potvrdil, že v piatok zaočkovali najviac ľudí za jeden deň od začiatku vakcinačného programu, ktorý odštartovali v decembri.

Británia už dávnejšie vyhlásila, že do konca júla chce zaočkovať všetkých ľudí nad 18 rokov.

Vakcíny sú cestou z pandémie

„Toto je obrovský úspech. Chcem sa veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí na tom majú podiel, vrátane polovice dospelých, ktorí sa na očkovaní zúčastnili. Je to veľmi dôležité, pretože vakcíny sú cestou, ktorá nás vyvedie z pandémie,“ povedal minister vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Riaditeľ organizácie Wellcome Jeremy Farrar vyhlásil, že Británia môže byť hrdá na svoj úspech, no je čas podeliť sa s vakcínami so zvyškom sveta.

Právo na dostatok dávok

Ako podotkol, krajina má „právo na dostatok dávok, aby zaočkovala celú populáciu dvakrát a preto by sa o prebytok vakcín mala podeliť s tými, ktorí to najviac potrebujú“.

„Veda nám dala možnosť úniku, ale táto stratégia bude fungovať len vtedy, ak jej výhody môže čerpať maximálny počet ľudí na celom svete,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jeremy FarrarMatt Hancock