Bude okres Bratislava zelený? Počet zaočkovaných proti koronavírusu mu "dáva do rúk" žolíka

Očkovanie, koronavírus
  • aktualizované 23. septembra 14:48

Okres Bratislava dosiahol vo vekovej kategórii nad 50 rokov zaočkovanosť 75 percent. Informovali o tom na sociálnej sieti analytici projektu Dáta bez pátosu.

Mala by byť o dve farby lepšia

Vďaka dosiahnutiu tejto hranice a na základe COVID automatu by sa mohol podľa matematikov od pondelka 27. septembra celý okres presunúť do zelenej farby monitoringu.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Bratislava by mala byť od pondelka zelená, lebo incidenciu má v dolnej polovici spektra červenej a s dvoma žolíkmi by mala byť o dve farby lepšia,” uviedli Dáta bez pátosu.

Vo svojom príspevku tiež nabádajú premiéra Eduarda Hegera a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby zvolali online rokovanie vlády na piatok 24. septembra a mimoriadne schválili presun okresu Bratislava do zelenej farby.

„Ide o odmenu pre 500-tisíc ľudí, týždeň ich slobodného života a motiváciu pre ostatných,” dodali analytici v príspevku.

Vallovo poďakovanie obyvateľom

Bratislavský primátor Matúš Vallo na sociálnej sieti Facebook uviedol, že na správu o počte zaočkovaných nad 50 rokov netrpezlivo čakal.

Znamená to, že pri prepínaní COVID semafora sa farba nášho mesta bude znižovať o dva stupne oproti farbe, akú by sme na základe incidencie a ostatných parametrov semafora mali mať,“ napísal primátor a zároveň poďakoval všetkým obyvateľom za zodpovedné správanie, vďaka ktorému by sa mali bezpečnostné opatrenia v meste zmierniť.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre agentúru SITA potvrdila, že minister Vladimír Lengvarský neplánuje mimoriadne rokovanie vlády a prípadný presun okresu do inej farby bude prerokovaný štandardne v zmysle každotýždňového prehodnocovania regiónov v kontexte aktuálnej epidemiologickej situácie.

„Pri ďalšom budúcotýždňovom hodnotení sa zoberie do úvahy prípadný posun o dva stupne. To znamená, že ak bude pre Bratislavský kraj vychádzať bordová farba, vďaka zaočkovanosti bude región oranžový. Alebo ak bude región vychádzať ako červený, tak môže preskočiť až do zelenej farby,” dodala Eliášová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Dáta bez pátosu