Centrum sociálnych služieb v Tovarnom hlási 158 nakazených klientov a zamestnancov, evidujú aj päť úmrtí

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) eviduje nové ohnisko nákazy ochorenia COVID-19 v Centre sociálnych služieb (CSS) v Tovarnom (okres Vranov n/Topľou).

Viac o téme: Koronavírus

Pozitivita tu bola po plošnom PCR testovaní zistená u 113 klientov a 45 zamestnancov. Zariadenie eviduje päť úmrtí klientov, štyria boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Aktuálne je centrum v karanténe a funguje v prísnom protiepidemickom režime. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Nakazení sú klienti aj zamestnanci

Ako priblížila krajská hovorkyňa, CSS Ametyst v Tovarnom uzavrel regionálny úrad verejného zdravotníctva po výsledkoch víkendového PCR testovania.

Z celkového počtu 154 prijímateľov sociálnych služieb malo pozitívny výsledok 113 klientov, z 88 zamestnancov testy zachytili 45 prípadov. V domácej karanténe bolo v tom čase už 13 zamestnancov zariadenia.

„Zdravotný stav klientov je pod stálou kontrolu. Klienti centra vykazujú rôzne príznaky ochorenia ako zvýšenú telesnú teplou, slabosť, nechutenstvo či sťažené dýchanie. Zariadenie zaznamenalo päť úmrtí klientov s pridruženými zdravotnými komplikáciami, z ktorých jedna prijímateľka sociálnej pomoci bola negatívna, zvyšní štyria boli COVID pozitívni. Aktuálne sú hospitalizovaní v nemocnici ďalší traja prijímatelia sociálnej pomoci,“ uviedla Jeleňová.

Centrum funguje v sprísnenom režime

Zariadenie v Tovarnom funguje v sprísnenom režime aj v dôsledku všeobecne zhoršenej epidemiologickej situácie vo Vranovskom okrese.

„Centrum je v červenej zóne, postupuje v zmysle prísnych hygienických a protiepidemických opatrení a podľa usmernení regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Pozitívni prijímatelia sú izolovaní a pod ošetrovateľským dohľadom vyškoleného personálu,“ informovala hovorkyňa.

Koronavírus aj v ďalších dvoch zariadeniach

Zároveň dodala, že župa už požiadala o pomoc intervenčný tím ministerstva zdravotníctva pre karantenizované zariadenia Prešovského a Košického kraja. PSK pritom podľa Jeleňovej zaznamenal problémy aj v ďalších dvoch zariadeniach sociálnych služieb vo svojej pôsobnosti.

„Oddnes je v karanténe Domov sociálnych služieb Stropkov, kde hlásia 41 pozitívnych prijímateľov a troch zamestnancov. Zvýšený výskyt ochorenia hlásia aj v CSS Vita Vitalis v Prešove, kde čakajú na výsledky PCR testovania,“ dodala hovorkyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Jeleňová
Firmy a inštitúcie Centrum sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis v PrešoveKSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)