Česi majú zakázané vychádzať z domu bez rúška, dôchodcovia môžu nakupovať len dve hodiny

Koronavirus
Foto: ilustračné, Getty images

Ľudia v Českej republike nebudú môcť od polnoci zo stredy na štvrtok vychádzať mimo domova bez zakrytých dýchacích ciest, či už rúškom, šatkou alebo šálom. Od štvrtka medzi 10. a 12. hodinou môžu nakupovať v obchodoch len ľudia nad 65 rokov.

Má to chrániť seniorov pred nákazou. Ostatní ľudia majú nakupovať inokedy. Kúpeľné zariadenia nebudú smieť od štvrtka 19. marca prijímať do starostlivosti nových klientov, informuje portál iDNES.cz.

Viac k téme Koronavírus

„Sme presvedčení, že väčšina ľudí chápe vážnosť situácie, v záujme svojich rodín,“ odvetil premiér Andrej Babiš po rokovaní vlády na otázku iDNES.cz, ako chce štát ustrážiť to, že ľudia skutočne nebudú vychádzať bez zakrytých úst a nosa. Poďakoval tiež ľuďom za to, že dodržiavajú nariadenie vlády.

Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček pred rokovaním vlády uviedol, že občanom bude uložená povinnosť nosiť vyslovene rúška, až ich na konci týždňa z Číny dorazí 30 miliónov a budú rozdelené medzi občanmi. Babiš sa v utorok po rokovaní kabinetu ospravedlnil občanom za to, že rúška zatiaľ nie sú.

V noci pristálo v Prahe prvé lietadlo z Číny, ktoré priviezlo 150-tisíc rýchlotestov na koronavírus vyvolávajúci chorobu COVID-19. V Českej republike registrujú v stredu 464 potvrdených prípadov nákazy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišJan Hamáček