Česká lekárska komora bije na poplach a žiada povinné očkovanie pre dospelých, vyzýva aj na zavedenie lockdownu

Očkovanie, covid 19
Foto: ilustračné, SITA/AP

Česká lekárska komora vyzvala tamojších politikov, aby v krajine čo najrýchlejšie zaviedli lockdown. Ako uviedol web TV Nova s odvolaním sa na tlačovú správu komory, lekári zároveň vyhlásili, že podporujú povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí starších ako 18 rokov.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Českej lekárskej komory je momentálna situácia v krajine mimoriadne vážna. „Vyzývame politikov, aby v najkratšom možnom čase zaviedli celoštátne platné opatrenia smerujúce k zníženiu kontaktu medzi ľuďmi, ktoré sú označované ako lockdown,“ uviedla komora.

Súhlasia s povinným očkovaním

Lekári taktiež volajú po neobmedzovaní ľudí, ktorí sú riadne zaočkovaní alebo preukázateľne prekonali COVID-19 v uplynulých šiestich mesiacoch. Zároveň súhlasia so zavedením povinného očkovania.

„Podporujeme prijatie takých legislatívnych zmien, ktoré v čo najkratšom čase umožnia zaviesť v ČR povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre osoby staršie ako 18 rokov,“ píše sa ďalej v stanovisku.

S povinným očkovaním súhlasí i hlavná hygienička Pavla Svrčinová. „Očkovanie je jediná možnosť. Osobne by som išla i cestou povinného očkovania,“ vyhlásila v pondelkovom rozhovore pre Radiožurnál2.

Čísla nakazených stúpajú

Epidémia v Česku sa v ostatných dňoch zrýchlila. V sobotu potvrdili 14 402 prípadov koronavírusu, najviac za voľný deň od začiatku epidémie.

Sedemdňová incidencia prípadov na 100-tisíc obyvateľov je momentálne na hodnote 978 nakazených.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavla Svrčinová
Firmy a inštitúcie Česká lekárska komora