Českí vedci prišli na dôležitý fakt o koronavíruse, opísali jeho maskovanie pred imunitou

Koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Českým vedcom sa podarilo opísať proteíny nového koronavírusu a spôsob, ako sa maskuje pred imunitou človeka. V budúcnosti by tento objav, ktorý približuje štúdia v odbornom časopise Nature Communications, mohol pomôcť pri liečbe ochorenia COVID-19, a to napríklad pri nastavení vyvíjaných liekov. Na svojej webstránke o tom informuje Akadémia vied Českej republiky (AV ČR).

Koronavírus SARS-CoV-2 je takzvaný RNA vírus, pretože pri uchovávaní svojej genetickej informácie používa práve ribonukleovu kyselinu (RNA).

Viac o téme: Koronavírus

Oklamať imunitu sa koronavírus snaží napríklad tak, že nainštaluje na začiatku RNA zvláštnu štruktúru, známu ako čapička, vďaka ktorej sa RNA vírusu tvári ako ľudská, a on tak môže infikovať organizmus a množiť sa v ňom. Inštaláciu urýchľuje koronavírusový proteín Nsp16 za pomoci proteínu Nsp10.

Výskumu práve týchto dvoch proteínov sa venoval od januára tím Evžena Bouřu a Radina Nencku z Ústavu organickej chémie a biochémie AV ČR.

Vedci skúmali štruktúru proteínov s pomocou röntgenovej analýzy, vďaka ktorej identifikovali niekoľko dôležitých charakteristík Nsp16 a Nsp10. Zásadné je najmä opísanie hlbokého kaňonu na povrchu proteínu, kde sa viaže vírusová RNA a inštaluje sa tam na ňu čapička. Na tento kaňon sa môžu zamerať inhibítory potlačujúce aktivitu proteínu a v budúcnosti by tak mohli poslúžiť ako účinné lieky.

Vedci sa teraz získané informácie chystajú využiť pri návrhu inhibítorov, ktoré by mohli pôsobiť ako antivirotiká proti viacerým koronavírusom, priblížil Bouřa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom