Česko má len 188 lôžok voľných pre pacientov s COVID-19, susedné krajiny neplánuje požiadať o pomoc

Koronavírus, Trnavská nemocnica
Foto: ilustračné, www.facebook.com

V Českej republike zostalo iba 188 voľných nemocničných lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) pre pacientov s ochorením COVID-19. Najmenej voľných lôžok je v Prahe a Karlovarskom kraji. Český minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO) povedal, že v niektorých krajoch je obsadených viac ako 90 percent lôžok. „Situácia je veľmi vážna,“ oznámil minister zdravotníctva. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Viac o téme: Koronavírus

V celej ČR bolo v utorok voľných iba 16 percent lôžok na JIS, a to konkrétne 658, ale len 188 z nich je určených pre pacientov s ochorením COVID-19. V Prahe je pre pacientov s koronavírusom voľných iba 5 lôžok na JIS. V Karlovarskom kraji majú pre takýchto pacientov na JIS už len dve voľné lôžka. Najlepšia situácia je v Moravskosliezskom kraji, ktorý ma na JIS voľných 28 percent lôžok. Rovnaký podiel hlási aj kraj Vysočina.

Česká republika stále neplánuje požiadať o pomoc okolité krajiny. Námestník českého ministerstva zdravotníctva Vladimír Černý pritom minulý týždeň uviedol, že Česko začne oslovovať okolité štáty so žiadosťou o pomoc s pacientmi s ochorením COVID-19 po zaplnení 90 percent všetkých lôžok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom