Český taxikár chorý na koronavírus sa uzdravuje, lekári mu podávali aj liek remdesivir

Nemocnica pacient
Foto: ilustračné, Thinkstock

Český taxikár chorý na COVID-19, ktorý dostal experimentálny liek remdesivir, sa uzdravuje. V piatok o tom informoval jeho ošetrujúci lekár Martin Balík. „Pacient je pri vedomí a je v pokročilom režime odvykania od pľúcnej ventilácie. Je vo fáze rehabilitácie a uzdravenia,“ cituje lekára spravodajský portál Novinky.cz.

Bol vo vážnom stave

Balík však upozornil, že za zlepšením stavu muža nemusel byť priamo remdesivir. Jeho stav sa začal zlepšovať v dôsledku prijatých opatrení už pred podaním experimentálneho lieku, preto zatiaľ lekári nevedia s istotou určiť, či bol remdesivir kľúčový pre uzdravenie.

Viac o téme: Koronavírus

Päťdesiattriročný pacient leží vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. Bol vo vážnom stave a musel byť napojený na mimotelový obeh. Je prvým a zatiaľ jediným človekom v Českej republike, ktorý podstúpil liečbu remdesivirom.

Prestali udeľovať povolenia na liečbu

Nemocnica získala povolenie použiť experimentálne antivirotikum od americkej firmy Gilead. Spoločnosť však koncom marca oznámila, že pre prílišný záujem prestáva udeľovať povolenia na pokusnú liečbu. Výnimkou sú tehotné ženy a deti do 18 rokov.

V Českej republike do piatka zaznamenali 3 869 prípadov nákazy novým koronavírusom. V dôsledku COVID-19 zomrelo 46 osôb a 71 sa uzdravilo. Informácie pochádzajú z webstránky www.novinky.cz, onemocneni-aktualne.mzcr.cz a archívu agentúry SITA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Balík