Chrípka pomaly odchádza, opäť jedno úmrtie na SARI

Pluca.jpg
Foto: Pixabay.com
Tri prípady SARI hlásia zo Žilinského kraja

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 5,6 percenta. Lekári nahlásili 42 206 akútnych respiračných ochorení.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Prešovskom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov.

Komplikácie lekári zaznamenali u 921 osôb, čo predstavuje 2,2 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (477).

Ochorenia hlásilo 58 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 48 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Lekári v 13. týždni nahlásili aj 3 412 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 8,1 percenta z celkového počtu hlásených ARO.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 13 percent. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

V sezóne zaznamenali 46 úmrtí na SARI

V tomto týždni boli hlásené spolu tri prípady SARI, zo Žilinského kraja. V jednom prípade bol potvrdený vírus chrípky nešpecifikovaný.

Z celkového počtu prípadov SARI hlásených v 13. kalendárnom týždni 2019 bol hlásený jeden prípad úmrtia.

Od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 bolo doteraz hlásených spolu 113 prípadov SARI, z ktorých 46 skončilo úmrtím.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom