Črevo tour končí, no kampaň pokračuje

Crevo_finale.jpg
Patrik Herman, Bibiana Ondrejková, Andrea Kalavská, Jana Pifflová Španková | Foto: MZ SR
Test, ktorý rozosielali poisťovne, si nespravilo mnoho ľudí, no aj medzi nimi sa našli prípady rakoviny

Vyše 20 % pozvaných poistencov najväčšej zdravotnej poisťovne – VšZP – sa zúčastnilo pilotného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Informovala o tom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na piatkovom vyhodnotení osvetovej kampane „Črevo tour Nezahoď svoj život“, ktorá putovala po deviatich slovenských mestách.

„Zatiaľ máme čiastkové informácie od jednej poisťovne, kde je tá účasť asi 20 až 25 percent,“ povedala ministerka. Aj v tomto počte však podľa nej boli zistené prípady rakoviny.

Pilotný skríningový program rakoviny hrubého čreva a konečníka sa začal prvou fázou na vzorke 20 tisíc ľudí, ktorých vybrali zdravotné poisťovne. Tie svojim poistencom poslali test na okultné krvácanie, ktorý bolo treba so vzorkou stolice odovzdať všeobecnému lekárovi.

Rakovina je liečiteľná, len ju treba zachytiť včas

Nasledovať bude ďalšia fáza kampane. „Teraz my – ministerstvo – preberáme štafetu a ideme oveľa viac útočiť na tých ľudí, ktorí ešte majú ten test na poličke, respektíve ktorí ho nedostali, aby si ho u svojho obvodného lekára vypýtali,“ informovala ministerka.

Šéfka rezortu zdravotníctva apelovala na najrizikovejšiu skupinu, a to ľudí nad 50 rokov.

„Aj rakovina hrubého čreva je liečiteľná, rakovina prsníka je liečiteľná, rakovina krčka maternice je liečiteľná, len musíme ísť na vyšetrenie, keď ešte nič necítime,“ upozornila.

Problémy aj s lekármi

Zakladateľka aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková pripomenula, že úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva je na Slovensku druhá najvyššia na svete. Podľa nej len 30 % obvodných lekárov poskytuje testy na okultné krvácanie. Stretli sa aj so situáciou, keď lekár neakceptoval skríningovú vzorku od pacienta a ponúkol mu vlastný test.

V rámci projektu „Črevo tour Nezahoď svoj život“ v deviatich mestách predstavili nafukovaciu maketu hrubého čreva. Ňou mohli záujemcovia prejsť a vidieť na stenách čreva prejavy rôznych ochorení hrubého čreva.

Kampaň organizovali ministerstvo zdravotníctva, pacientska aliancia Nie rakovine a organizácia Europacolon Slovensko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom