Dlhý covid je pre odborníkov stále veľkou neznámou, v Európe ním mohlo trpieť takmer 36 miliónov ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID-19, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Takmer 36 miliónov ľudí v Európe mohlo mať v dôsledku nákazy COVID-19 v prvých troch rokoch pandémie dlhodobé zdravotné problémy.

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge tento týždeň povedal, že „dlhý covid“ zostáva komplexným problémom, „o ktorom stále vieme veľmi málo“ a „slepým miestom v našich znalostiach“.

Niektorí by sa mali očkovať

„Pokiaľ nevyvinieme komplexnú diagnostiku a liečbu dlhého covidu, nikdy sa z pandémie skutočne nezotavíme,“ povedal Kluge, prízvukujúc, že starší ľudia, osoby so základnými ochoreniami a oslabenou imunitou by sa naďalej mali očkovať.

Zatiaľ čo väčšina ľudí sa z COVID-19 zotavila v priebehu niekoľkých týždňov po nákaze, niektorí ľudia stále hlásia únavu, dýchavičnosť, zmätenosť, zábudlivosť či nedostatok sústredenia.

Kluge vysvetlil, že podľa štatistík odborníkov z Washingtonskej univerzity v európskom regióne WHO, ktorý pokrýva 53 krajín a má viac ako 900 miliónov obyvateľov, mohol za posledné tri roky zažiť dlhý covid každý tridsiaty človek.

Pandémia sa ešte neskončila

V Európe „COVID-19 využil epidémiu chorôb vrátane rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a chronických pľúcnych chorôb, ktoré predstavujú 75 percent úmrtnosti“, povedal tiež Kluge.

Osoby s takýmito chorobami podľa neho boli a stále sú zraniteľnejšie voči závažnejším formám ochorenia.

V máji WHO po viac ako troch rokoch oznámila, že už neklasifikuje COVID-19 ako globálnu núdzovú situáciu.

Upozornila však, že pandémia sa ešte neskočila, pričom poukázala na nedávny nárast nákaz v juhovýchodnej Ázii a na Blízkom východe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hans Kluge
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia