Dobrovoľné očkovanie parlament neposunul do druhého čítania

Parlament
Foto: SITA/Diana Černáková

Podľa ĽSNS je očkovanie nielen formálne povinné, ale aj sankcionovateľné

Strana Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) predložila do parlamentu návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorého cieľom bolo vytvoriť podmienky pre slobodné rozhodovanie sa občanov Slovenskej republiky o podstúpení lekárskeho zákroku – očkovania. Do druhého čítania ho však poslanci NR SR neposunuli.

V niektorých krajinách je dobrovoľné

Podľa poslancov strany je očkovanie nielen formálne povinné, ale aj sankcionovateľné pomerne vysokými pokutami. Dobrovoľne očkovanie je podľa nich možné aj v iných krajinách EÚ a v niektorých sa očkuje proti menšiemu počtu chorôb.

Spomedzi iných európskych štátov nie je očkovanie povinné napríklad vo Švajčiarsku, v Nórsku, v Rusku alebo na Islande. Mimo Európy nie je povinné napríklad v Kanade, v Austrálii, na Novom Zélande a v Japonsku. V Spojených štátoch amerických sa dá odmietnuť z náboženských dôvodov v takmer všetkých štátoch.

Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár v rozprave pripomenul, že sa očkuje aj proti chorobám, ktoré sa na Slovensku v posledných desaťročiach neobjavili.

Dobrovoľné očkovanie je podľa neho na vzostupe a nik nemá právo nútiť ľudí k tomu, aby tento zákrok podstúpili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky