Drucker: Oddlženie nemocníc by mohlo byť v dvoch etapách

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker SITA / Marek Mrvišš

Konkrétny návrh a koncept chce minister predložiť počas tohto roka. 

Oddlženie nemocníc môže byť v dvoch etapách. Pripustil to na minulotýždňovom stretnutí s novinármi minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Ako vysvetlil, najprv by išlo o jednorazové oddlženie záväzkov po lehote splatnosti viac ako jeden rok. Potom by sa odfinancovával dlh na základe zásluhového spôsobu, a teda podľa zrealizovaných konkrétnych krokov.

„Od júna pracujeme s ministerstvom financií na koncepte oddlženia, na jednej strane je to kvantifikácia toho, aké dlhy v sektore a za čo sa vytvorili, na druhej strane sa treba zaoberať aj návrhmi technickej realizácie,“ poznamenal minister.

Drucker predpokladá, že v priebehu tohto roka príde s konkrétnym návrhom a konceptom.

Problémová cena peňazí

Podľa šéfa rezortu si ministerstvo uvedomuje, že zadlžovanie je problém aj z hľadiska verejných zdrojov, pretože sa doň započítava tiež cena peňazí.

„To znamená, že predpokladom je v prípade netvorenia dlhu aj zníženie mnohých nákladov, pretože, ak niekto dokáže preúverovavať dva roky napríklad dodávku špeciálneho zdravotníckeho materiálu alebo liekov, tak si častokrát do týchto cien zarátava aj nákladovosť týchto peňazí,“ vysvetlil Drucker.

Dlh v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR dosiahol ku koncu vlaňajška 589,94 milióna eur. Z tejto sumy predstavovali záväzky po lehote splatnosti 442,41 mil. eur, záväzky v lehote splatnosti tvorili 147,53 mil. eur.

Nový dlh netvorili iba dve štátne nemocnice

Informáciu o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva za rok 2015 zobrala na vedomie vláda v máji.

Ministerstvo prioritne sústreďuje svoje aktivity na 13 najväčších zdravotníckych zariadení vo svojej pôsobnosti. Nový dlh v roku 2015 netvorili dve nemocnice – Fakultná nemocnica Nitra a Detská fakultná nemocnica Košice.

„Celkové záväzky týchto 13 zdravotníckych zariadení v minulom roku vzrástli o 111 miliónov eur, čo je negatívny vývoj v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi, kedy rástli o 70,2 milióna eur v roku 2014, respektíve 80,3 milióna eur v roku 2013,“ píše sa v materiáli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom