Drucker sľúbil popradskej nemocnici traumacentrum

Tomáš Drucker
Foto: SITA / Marko Erd

Lekárska služba prvej pomoci by mala ostať v každom okrese Prešovského kraja, hovorí minister.

V Nemocnici Poprad by mali vybudovať traumacentrum. Pri piatkovej návšteve Prešovského kraja to uviedol minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, ministerstvo definovalo novú sieť, ktorá pozostáva z 32 bodov urgentných príjmov alebo nemocníc, ktoré budú mať urgentný príjem typu jeden a šesť urgentných príjmov typu dva.

„Ide o najsilnejšie spádové body, kde budú zvážané najťažšie úrazové stavy a kde budú vybudované tzv. traumacentrá, ktoré na Slovensku v súčasnosti chýbajú,“ uviedol minister.

Lekári v kraji starnú

Minister zdravotníctva informoval predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka o viacerých avizovaných zámeroch rezortu a dopade na zdravotnú starostlivosť v regióne.

Jednou z nosných tém stretnutia bola otázka budúcich ambulantných pohotovostí, kde minister deklaroval zámer zabezpečiť ambulantnú pohotovostnú službu v okresných mestách na celom Slovensku.

„Znamená to, že aj v každom jednom okresnom meste Prešovského kraja bude zachovaná pohotovostná služba, čím zabezpečíme dobrú dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásil Drucker.

Ďalším problémom je aj zvyšovanie veku lekárov, ktoré pociťuje aj Prešovský kraj. „Veková štruktúra u lekárov pre dospelých naznačuje, že v kraji máme 44 % starších ako 60 rokov, u lekárov pre deti a dorast je to dokonca 53 %. Je to problém, ktorý už dnes sťažuje zdravotnú starostlivosť najmä v tak ľudnatom regióne, ako je ten náš,“ skonštatoval Chudík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad