Dve nemocnice v Stredočeskom kraji už nemajú voľné lôžka, sú v stave hromadného postihnutia osôb

Koronavírus, Česko
Foto: ilustračné, SITA/AP

Hajtmanka Stredočeského kraja Petra Pecková vyhlásila v dvoch nemocniciach stav hromadného postihnutia osôb. Mimoriadne opatrenie sa týka nemocníc v Benešove a Mladej Boleslavi. Dôvodom je vyčerpanie lôžkových kapacít a neschopnosť zaistiť ďalšie, informuje spravodajský portál TN.cz.

„Zdravotnícke zariadenie sa dostáva do režimu prevádzky, keď úroveň poskytovanej starostlivosti, z dôvodu relatívneho či absolútneho nedostatku zdrojov, už nezodpovedá bežnému štandardu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v ČR,“ vysvetlila hajtmanka, ktorá očakáva vyhlásenie stavu hromadného postihnutia osôb aj v ďalších nemocniciach alebo dokonca plošne v celom kraji.

Spomenutý stav už v utorok vyhlásil hajtman Martin Netolický v Pardubickom kraji. Štyri z piatich krajských nemocníc vyčerpali svoje kapacity lôžok intenzívnej starostlivosti a už nedokážu prijímať nových pacientov.

Stav hromadného postihnutia osôb všeobecne znamená, že „sa nemôžeme venovať jednému konkrétnemu pacientovi, ale musíme čo najskôr vhodným spôsobom stanoviť priority ošetrovania a odsunu u všetkých postihnutých,“ vysvetlila Česká lekárska spoločnosť J.E. Purkyně.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin NetolickýPetra Pecková