Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eu_vlajka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
1. 02. 2018 6:42 Zdravotníctvo od SITA

EK chce zintenzívniť spoluprácu pri hodnotení zdravotníckych technológií

Vďaka väčšej transparentnosti sa má zlepšiť postavenie pacientov, keďže sa budú môcť dostať k informáciám o klinických prínosoch novej technológie, ktorá by pre nich mohla byť prospešná.

Európska komisia v stredu predložila návrh na zintenzívnenie spolupráce medzi členskými štátmi Európskej únie pri hodnotení stavu zdravotníckych technológií.

Vďaka väčšej transparentnosti sa má zlepšiť postavenie pacientov, keďže sa budú môcť dostať k informáciám o klinických prínosoch novej technológie, ktorá by pre nich mohla byť prospešná.

Viac hodnotení by podľa komisie mohlo viesť k efektívnym a inovatívnym zdravotníckym nástrojom, ktoré sa tak k pacientom dostanú rýchlejšie. Vnútroštátne orgány budú môcť pri tvorbe politík v oblasti systémov zdravotníctva vychádzať z presvedčivejších dôkazov. Navyše výrobcovia sa nebudú viac musieť prispôsobovať rozdielnym vnútroštátnym postupom.

Sľubujú si inovácie

Intenzívnejšia spolupráca pri hodnotení zdravotníckych technológií na úrovni EÚ podľa podpredsedu EK Jyrkiho Katainena prinesie inovácie a zvýši sa konkurencieschopnosť odvetvia výroby zdravotníckych pomôcok.

„Sektor zdravotnej starostlivosti je kľúčovou súčasťou nášho hospodárstva a tvorí približne 10 percent hrubého domáceho produktu únie. Navrhujeme predpisy, ktoré prinesú výhody pacientom v celej Európe a zároveň podporia inovácie, rozšíria využívanie špičkových inovácií zdravotníckych technológií a zlepšia udržateľnosť systémov zdravotníctva v EÚ,“ uviedol Katainen.

Navrhované nariadenie o hodnotení zdravotníckych technológií sa týka nových liekov a niektorých nových zdravotníckych pomôcok a tvorí základ trvalej a stabilnej spolupráce na úrovni EÚ pri spoločných klinických hodnoteniach v tejto oblasti.

Do platnosti o tri roky

Členské štáty budú môcť využívať spoločné nástroje na hodnotenie zdravotníckych technológií, metód a postupov v rámci EÚ a spolupracovať v štyroch základných oblastiach – spoločné klinické hodnotenia a vedecké konzultácie, objavovanie nových zdravotníckych technológií a pokračujúca dobrovoľná spolupráca v iných oblastiach.

Jednotlivé krajiny EÚ budú aj naďalej zodpovedať za hodnotenie neklinických, čiže ekonomických, sociálnych a etických aspektov zdravotníckych technológií a rozhodovať o platbách a úhradách.

O návrhu sa bude rokovať v Európskom parlamente a Rade ministrov. Očakáva sa, že po jeho prijatí a nadobudnutí účinnosti začne platiť po troch rokoch.

Potom sa ráta s ďalším trojročným obdobím, počas ktorého sa členské štáty budú postupne pripravovať na fungovanie nového systému.

Odporúčané články

Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia Spolupráca s Rakúskom skráti čas prevozu novorodenca v ohrození života

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X