Ekonomickým riaditeľom FN Nitra má byť M. Neštický

Martin Neštický
Martin Neštický | Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Nemocnici robí vrásky rast osobných nákladov, ekonomický riaditeľ chce spraviť personálny audit

Ekonomickým riaditeľom Fakultnej nemocnice v Nitre má byť Martin Neštický. Touto funkciou bol už pritom poverený v septembri minulého roka.

Neštický mal vo výberovom konaní jediného konkurenta, Mateja Spáčila. Ten získal pri hodnotení 160 bodov.

Neštického projekt a hodnotenie odborných znalostí mu vynieslo 198 bodov. Maximum bolo 225 bodov a na úspech stačilo 135 bodov.

Stanovia počty zamestnancov

Ako Neštický uvádza vo svojom projekte, personálna situácia v nitrianskej nemocnici je stabilná, chýba len päť sestier a päť miesť ďalšieho personálu. Určitú nevýhodu vidí v tom, že chýbajú zamestnanci v strednom veku, personál sú väčšinou mladí alebo starší ľudia.

Problémom, ktorý nemocnici spôsobil zhoršenie hospodárenia v uplynulých dvoch rokoch, je však rast osobných nákladov.

Rast minimálnej mzdy, zvyšovanie platov zdravotníckych pracovníkov, zavedenie rekreačných poukazov. Tak ako ostatné nemocnice na Slovensku, aj nitrianska dáva na osobné náklady najviac zo svojho rozpočtu.

Neštický preto plánuje personálny audit. Mal by priniesť stanovenie počtu a jednotlivých kategórií zamestnancov, ktorých nemocnica potrebuje pre efektívny chod.

Náklady chce znižovať

Nielen osobné náklady však robia nemocnici problémy. Ide aj o rast cien, nedofinancovanie úkonov zo strany zdravotných poisťovní, ale napríklad aj zlé energetické hospodárstvo.

Práve do tejto oblasti chce Neštický investovať. Opravy, zateplenie, výmena okien a dverí.

Okrem toho chce tiež zefektívniť činnosť jednotlivých pracovísk, dôsledné verejné obstarávanie, posilnenie personálu na stratových oddeleniach, ale aj investovať do nových technológií pri distribúcii stravy pre pacientov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica Nitra